Koncern BASF wprowadził na rynek nowe biodegradowalne tworzywo sztuczne przeznaczone do opakowań specjalnych.
Nowy biodegradowalny materiał nosi nazwę Ecovio FS i dołączył do istniejącej linii produktów Ecovio. BASF zoptymalizował istniejące już tworzywo dla dwóch specyficznych zastosowań: do powlekania papieru oraz do produkcji tzw. folii kurczliwych, służących do łatwego pakowania wyrobów.
Z tego też powodu te dwa rodzaje nowego tworzywa nazwano Ecovio FS Paper i Ecovio FS Shrink Film. Po raz pierwszy produkt został pokazany na tegorocznej konferencji European Bioplastics Association - Europejskiego Stowarzyszenia Biotworzyw, która odbyła się w listopadzie. Dostępne są już próbki tego materiału, a pierwsze testy produkcji w zakładach klientów wypadły pomyślnie. Wprowadzenie na szeroki rynek zaplanowano na pierwszy kwartał 2010 r.
Jak wykazały ostatnie doświadczenia kompostowania, nowy Ecovio FS ulega biodegradacji jeszcze szybciej niż jego poprzednicy, a do tego zawiera więcej surowców odnawialnych. W skład Ecovio FS wchodzi zarówno biodegradowalny poliester Ecoflex FS produkowany przez BASF i obecnie występujący na bazie składników biologicznych oraz polikwas mlekowy otrzymywany z mąki kukurydzianej.
Stosowanie nowego Ecoflex FS podnosi odsetek materiałów pochodzenia biologicznego w Ecovio FS Shrink Film do 66 proc. natomiast w Ecovio FS Paper nawet do 75 proc.
Eksperci, którzy opracowali nowy rodzaj Ecovio FS, skupili się na właściwościach wymaganych dla tych specjalnych zastosowań. - Aby uzyskać skuteczną powłokę papieru, folia wykonana z nowego Ecovio FS Paper musi łatwo dawać się przetwarzać i dobrze przylegać do papieru, nawet jeżeli nałoży się jej cienkie warstwy. Tak powleka się np. papierowe kubki lub kartonowe pudła - wyjaśnia Gabriel Skupin, odpowiedzialny za techniczny rozwój produktów z tworzyw biodegradowalnych BASF.
Natomiast FS Shrink Film ma znakomity stosunek kurczliwości do wytrzymałości, tak że jego odporność na obciążenie mechaniczne dla folii o grubości zaledwie 25 mikrometrów jest większa niż dla tradycyjnych folii z polietylenu o grubości 50 mikrometrów.
Dzięki nowej rodzinie produktów eksperci BASF od tworzyw biodegradowalnych jeszcze bardziej rozszerzają ich asortyment. Firma zmierza do daleko idącej specjalizacji w tej dziedzinie, by sprostać wymogom bardzo specyficznych segmentów rynku. Odzwierciedla się to w nomenklaturze, która obejmuje trzy elementy. Pierwszy określa technologię przetwarzania - w tym przypadku F od "Film” (folia). Drugi, S od „Special” (specjalny), wskazuje na obecność nowego Ecoflex FS na bazie składników biologicznych. Samo zastosowanie znajduje odbicie w trzecim elemencie nazwy, na przykład „Paper” (papier) lub „Shrink Film” (folia kurczliwa).
- Ta konsekwentna metoda nazewnictwa, która zostanie wdrożona wraz z nowymi produktami na początku następnego roku, wskazuje na szeroki potencjał, jaki przewidujemy dla technicznie nowatorskich biodegradowalnych produktów na coraz bardziej zróżnicowanym rynku - wyjaśnia Andreas Künkel, odpowiedzialny w BASF za rozwój rynków dla nowych produktów z tworzyw biodegradowalnych.