Skandynawskie przedsiębiorstwo Iggesund Paperboard wprowadza na europejski rynek innowacyjne opakowanie papierowe powlekane biotworzywem.
Opakowanie o nazwie invercote przeznaczone zostało na potrzeby sektora spożywczego. Produkcja obejmuje zarówno tworzenie pudełek jak i kubeczków. Wyposażono je w specjalną degradowaną powłokę wyprodukowaną z surowców odnawialnych.
- Produkt ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, jest również całkowicie zgodny z kompleksową naszą polityką ekologiczną – wyjaśniają przedstawiciele firmy, oceniając zasadność stosowania procesów powlekania tworzywem sztucznym i kaszerowania folią. - Istnieje jednoznaczne zapotrzebowanie na tworzywa barierowe, które są biodegradowalne i kompostowalne.
Dotychczas najczęściej stosowanym materiałem barierowym na opakowania kartonowe był polietylen, który jak wiadomo nie jest wytwarzany z surowców odnawialnych i nie jest biologicznie degradowalny. Tymczasem biotworzywo, które obecnie stosuje firmajest biodegradowalne i spełnia normę EN 13432 potwierdzającą kompostowalność.
Niestety, zastąpienie konwencjonalnego polietylenu biotworzywem wciąż nie jest łatwe. Nowe tworzywa stawiają bowiem znacznie wyższe wymagania technologii produkcji i urządzeniom. Ponadto aktualne ceny biotworzyw są o wiele wyższe niż polietylenu, jednak powinny spadać, gdy wzrośnie ich dostępność oraz uruchomione zostaną w Europie kolejne zakłady produkcyjne.
Szwedzki Iggesund Paperboard należy do grupy Holmen i jest wiodącym europejskim producentem wysokiej jakości opakowań kartonowych.