Australijscy naukowcy wynaleźli materiał izolujący, który pod wpływem ognia zmienia się z tworzywa sztucznego w ceramikę chroniąc w ten sposób przewody elektryczne.
"Uceramicznione polimery" w temperaturze pokojowej zachowują się jak zwykły plastik, ale w wysokich temperaturach takich, jak występujące podczas pożaru, zostają utwardzone i przeobrażają się w rodzaj ceramiki. W ten sposób kable są chronione od płomieni, a system elektryczny może pracować podczas pożaru.
Konwencjonalne pokrycie izolujące miedziane przewody nie wytrzymuje wysokich temperatur, co powoduje deformowanie się kabli i wyłączenie odpowiedniego systemu elektrycznego. Własności ochronne uceramicznionych polimerów oznaczają, że elektryczne urządzenia takie jak systemy alarmowe, windy, komputery mogą kontynuować pracę nawet podczas pożaru.
Testy wykazały, że w temperaturach do 1050°C kable izolowane nowym materiałem wykazywały się takimi samymi właściwościami elektrycznymi jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Zwykła izolacja plastikowa wytrzymywała mniej niż 10 minut. Kable z dodatkami opóźniającymi ogień ognia wytrzymywały tylko nieznacznie dłużej, podczas gdy z uceramicznionym plastikiem funkcjonowały poprawnie nawet po 2 godzinach.
Trwają dalsze prace nad zastosowaniem uceramicznionych tworzyw sztucznych w ognioodpornych domach i samochodach. Jednym z opracowywanych pomysłów jest stworzenie pianki, która będzie izolować ściany, stropy i ramy drzwi zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.
źródło: www.k-online.de