W wielu zakładach produkcyjnych istnieją wielorakie możliwości zmniejszenia zużycia energii. Przedsiębiorstwa sięgają po różne rozwiązania - od prostego zastosowania najlepszych praktyk, takich jak wyłączanie zasilania, kiedy urządzenia nie są używane, po wprowadzanie znacznych zmian w maszynach. Zadanie wdrożenia takich kroków oszczędnościowych zwykle powierza się pracownikom działu konserwacji. Zespoły te jednak często zmagają się z kwestią przestarzałego sprzętu, co może ogromnie utrudniać znalezienie nowych sposobów zwiększenia efektywności.
Kiedy firma Tech Folien Ltd, z siedzibą w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, stanęła wobec tego właśnie problemu, zwróciła się do RJW - oficjalnego partnera firmy Emerson. Firma RJW zaprojektowała i zainstalowała rozwiązanie, które zapewniło oszczędność energii na poziomie ponad 75 proc.
Tech Folien specjalizuje się w produkcji folii polietylenowej i polipropylenowej oraz innych folii współwytłaczanych w technice rozdmuchiwania dla odbiorców z branży graficznej, producentów etykiet samoprzylepnych, przemysłu motoryzacyjnego i budownictwa.
Dotychczas używane w firmie silniki i napędy zostały zainstalowane na linii wytłaczającej ponad 15 temu. Dla pracowników działu konserwacji wiązał się z tym problem znalezienia części zamiennych. Części do eksploatowanego rozwiązania wycofano z produkcji już szereg lat wcześniej i zaczęły się trudności z ich zdobyciem. Stwierdzono także, że z perspektywy zużycia energii istniejące rozwiązanie było bardzo mało efektywne. W rezultacie firma Tech Folien uznała, że nadszedł czas na odnowienie i modernizację tej linii produkcyjnej.
Kiedy firma określiła swoje wymagania, przedsiębiorstwo RJW mogło doradzić jej co do wyboru optymalnego rozwiązania. Uznano, że takim właśnie rozwiązaniem będzie napęd o zmiennej prędkości Unidrive M701 firmy Control Techniques oraz energooszczędny silnik IE4 LSRPM firmy Leroy-Somer (obie firmy należą do grupy spółek Emerson Industrial Automation).
Napęd Unidrive M701, zainstalowany w szafce z dala od linii produkcyjnej, ustawia parametry sterowania prędkością silnika, który z kolei znajduje się blisko linii w miejscu zwolnionym przez stare rozwiązanie. Parametry sterowania można łatwo zaprogramować za pomocą zestawu wbudowanych w napędzie makr.
Podczas instalacji silnika ważne było doświadczenie inżynieryjne RJW i zapewniane przez firmę kompleksowe wsparcie, gdyż nowe rozwiązanie musiało zmieścić się w przestrzeni zajmowanej wcześniej przez stare urządzenia. Firma RJW wyprodukowała specjalną płytę bazową, na której miał być umieszczony silnik. Płyta była tej samej wielkości co poprzednie rozwiązanie, co było istotne ze względu na bardzo ograniczone miejsce na instalację.
Przedsiębiorstwo Tech Folien zleciło niezależną weryfikację starego rozwiązania firmie zajmującej się doradztwem energetycznym, która po zakończeniu instalacji przeprowadziła także pomiary nowego rozwiązania. Ocena wykazała znaczne różnice w zużyciu energii.
Przewiduje się, że w skali rocznej nowe rozwiązanie przyniesie oszczędności kosztów energii rzędu ponad 75 proc.
- Dla Tech Folien oszczędne wykorzystanie energii odgrywa istotną rolę w zapewnianiu rentowności - powiedział David Churm, dyrektor ds. konserwacji w Tech Folien. - W połączeniu z bezawaryjną pracą maszyn są to krytyczne czynniki operacyjne. Nowy zestaw złożony z napędu i silnika firmy Emerson Industrial Automation daje nam całkowitą pewność, że będziemy mogli panować nad naszymi kosztami energii, i gwarantuje ciągłość pracy w naszym zakładzie 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.