
W obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej, igus daje pozytywny przykład innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Na Targach Hanowerskich 2025 specjalista w dziedzinie motion plastics zaprezentuje swoje najnowsze osiągnięcia, które zdefiniują innowacyjną moc oznaczenia "made in Germany": Materiały niezawierające PTFE, kompletna seria prowadników kablowych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nowy certyfikat dla suchych pomieszczeń czystych dla e-prowadników igus, który został opracowany wspólnie z Fraunhofer IPA.
W czasach, gdy globalne rynki charakteryzują się niepewnością, a napięcia polityczne rosną, firmy stają przed różnymi wyzwaniami. Coraz więcej klientów musi oszczędzać pieniądze. Firmy znajdują się również pod rosnącą presją, by działać w sposób zrównoważony. - Sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, stale się zmienia. Dlatego zawsze postrzegamy zmieniające się warunki jako szanse - podkreśla Tobias Vogel, Dyrektor działu łożysk ślizgowych i technologii liniowej w igus. - Są one dla nas zachętą do przełamywania barier i opracowywania innowacyjnych rozwiązań dla naszych klientów - Michael Blass, Dyrektor działu systemów e-prowadników w igus, dodaje - Chcemy zaoferować klientom nowe produkty "made in Germany", które wzmocnią ich konkurencyjność. Chcemy również znaleźć zrównoważone rozwiązania, które zapewniają realne korzyści - bez kompromisów w zakresie jakości lub ponoszenia wysokich kosztów. Zarówno producenci maszyn, jak i operatorzy odnoszą zatem podwójne korzyści z rozwiązań wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Jednocześnie nie wymagają one smaru, co chroni środowisko oraz zmniejsza koszty i nakłady na konserwację.
Żegnaj PTFE: igus zmienia wszystkie standardowe materiały łożysk ślizgowych
Jednym z wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, które będzie miało wpływ na wiele firm, są nadchodzące decyzje dotyczące stosowania politetrafluoroetylenu (PTFE). Niezależnie od tego, czy zakaz zostanie wprowadzony, igus od kilku lat prowadzi badania nad alternatywami dla PTFE. - Opracowujemy nowe formuły, przeprowadzamy szeroko zakrojone testy, sprawdzamy nasze materiały pod kątem związków PFAS i dostosowujemy nasze procesy produkcyjne, abyśmy mogli nadal oferować naszym klientom odpowiednie rozwiązania w przyszłości - mówi Vogel. Obecnie igus rozszerza swój asortyment o wersje wszystkich standardowych materiałów iglidur, które nie zawierają PTFE. Obejmują one materiały iglidur J, W300, M250, G, X i H. Firma igus oferuje już alternatywy bez PTFE i PFAS w innych obszarach produktów, takich jak prowadnice liniowe, łożyska wieńcowe i wkładki z trybo-taśmy. Analizy w wewnętrznym laboratorium testowym dotyczące tarcia i zużycia również wykazały znacznie lepszą wydajność materiałów z zamiennikiem PTFE w porównaniu z materiałem referencyjnym zawierającym PTFE. Badania nad alternatywnymi rozwiązaniami wygenerowały zatem znaczną wartość dodaną.
Oszczędność 80% CO2: od starych prowadników kablowych i sieci rybackich do serii e-prowadników z materiałów recyklingowych
Po udanym opracowaniu pierwszego prowadnika kablowego wykonanego z materiału pochodzącego z recyklingu w 2022, igus przekształca teraz cały asortyment standardowej serii prowadników kablowych E2.1 w nowy materiał z recyklingu igumid CG LW. Jest on wytwarzany ze starych prowadników kablowych, które są poddawane recyklingowi w ramach własnego programu "Chainge", a także ze starych sieci rybackich. - Dzięki tej serii prowadników z materiałów z recyklingu umożliwiamy klientom wnoszenie wkładu w gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych razem z nami - mówi Blass. - Jest to również dowód na to, że zrównoważony rozwój nie musi być drogi. Recyklingowa seria E2.1 będzie dostępna w tej samej cenie, co poprzednie e-prowadniki wykonane ze standardowego materiału. To jednak nie wszystko: ma również identyczne specyfikacje mechaniczne i o 80% niższy ślad CO2 w porównaniu z serią prowadników kablowych wykonanych ze standardowego materiału.

Od suchych pomieszczeń czystych po zasilanie brzegowe: nowe technologie dla przemysłu jutra
Oprócz zrównoważonej przyszłości dla technicznych tworzyw sztucznych, igus rozwija również innowacyjne rozwiązania i certyfikaty dla specjalnych obszarów zastosowań, np. suchych pomieszczeń czystych do produkcji akumulatorów. Ponieważ rynek samochodów elektrycznych, a tym samym zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe stale rośnie, staje się to coraz ważniejsze. Wymaga to jednak również wymagających środowisk produkcyjnych. - W suchym pomieszczeniu czystym do produkcji akumulatorów wiele systemów szybko się psuje i trzeba je wymieniać po dwóch, czy trzech miesiącach - informuje Blass. Dwa lata temu firma igus zaprezentowała E6.29, pierwszy certyfikowany prowadnik kablowy dla suchych pomieszczeń czystych. Wraz z Fraunhofer IPA, firma opracowała nowy rodzaj certyfikatu, który potwierdza przydatność e-prowadników igus do pomieszczeń czystych podczas testów długoterminowych. Nawet po 15 milionach podwójnych cykli lub 10 miesiącach, e-skin soft SKS28 nadal osiągnął klasę ISO 4 - najlepszy możliwy wynik. Model E6 sprawdził się również w teście długoterminowym i został zdegradowany z klasy ISO 4 do 5. Dzięki temu firma igus jest jednym z pionierów w tej dziedzinie. Jednocześnie firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe w wielu innych przyszłościowych obszarach, pokazując, że w niemieckim przemyśle wciąż istnieje duży potencjał dla innowacji. Od niskokosztowych rozwiązań automatyzacji, takich jak pojazdy AGV do transportu materiałów, po pierwszy na świecie mobilny system zasilania brzegowego dla kontenerowców.