Kilka dni temu w holenderskim mieście Gelen rozpoczęto prace nad opracowaniem nowego tworzywa PEF, czyli poli(2,5-furanodikarboksylan etylenu).
Porozumienie zakładające rozwijanie prac mających doprowadzić do opracowania PEF podpisała firma Avantium z Holandii i koncern Coca - Cola. PEF ma być materiałem opakowaniowym w pełni opartym na surowcach roślinnych. Tworzywo zostało pomyślane jako skuteczna alternatywa w przeciągu kilku następnych lat dla ropopochodnego tworzywa PET. Głównym obszarem zastosowań opakowań powstałych z PEF byłby sektor napojowy.
Avantium odpowiada za technologię służącą do wytworzenia PEF – w tym celu opracował już metodę nazwaną YXY - natomiast Coca – Cola ma się stać pierwszym użytkownikiem opakowań nowej generacji.
Uruchomiona w grudniu w Gelen pilotażowa fabryka PEF pracować będzie z mocami wytwórczymi przewidzianymi na 40 ton rocznie. W komercyjnym użyciu nowe tworzywo ma się znaleźć w perspektywie trzech - czterech lat.
Jakimi własnościami ma się wyróżniać nowy produkt?
Przede wszystkim może być pozyskiwane z dowolnej biomasy zawierającej węglowodany, takie jak trzcina cukrowa, rolne pozostałości, rośliny i zboża. Dzięki wykorzystaniu procesu YXY węglowodany te mogą być przekształcane w różnorodne biotworzywa. Wśród największych jego zalet wymienia się fakt trzy razy lepszej barierowości w zakresie przenikania dwutlenku węgla niż w przypadku PET i sześć razy lepszej barierowości jeśli chodzi o przenikanie tlenu niż w przypadku PET. Zaletą ma być ponadto dużo wyższa odporność na ciepło.