Po zakończeniu głównych prac budowlanych na terenie nowej warzelni soli Ciech w niemieckim Stassfurcie, w zakładzie rozpoczął się proces rozruchu wstępnego. W jego wyniku, 19 maja, po kompleksowym sprawdzeniu montażu technologii, w fabryce wyprodukowana została pierwsza partia testowa soli mokrej, która spełniła zakładane parametry fizykochemiczne. Sól mokra, która zawiera do 3 proc. wody, jest podstawą do wytwarzania docelowych produktów niemieckiej warzelni Ciech - soli suchej o różnych zastosowaniach, a także tabletek solnych do uzdatniania wody. To ważny etap w realizacji tej największej inwestycji w historii Grupy, wartej ponad 600 mln zł.
W najbliższych tygodniach Ciech będzie dalej prowadził fazę wstępnego rozruchu fabryki, polegającą na weryfikacji poprawności działania poszczególnych elementów linii produkcyjnej oraz produkcji testowych partii produktów, m.in. tabletek solnych. Faza ta ma zakończyć się, zgodnie z przyjętym harmonogramem, do końca drugiego kwartału br., a w jej trakcie spółka Ciech Salz Deutschland będzie prowadzić już sprzedaż soli testowej.
Po zakończeniu fazy rozruchu wstępnego rozpocznie się etap stopniowego zwiększania produkcji, polegający na dochodzeniu do zakładanych parametrów wydajności pracy zakładu – proces ten ma zakończyć się do końca września 2021 roku.
W ciągu kolejnych tygodni na terenie fabryki prowadzone będą prace wykończeniowe. Jednocześnie szybko postępuje budowa w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania.
Podstawowym elementem w ofercie zakładu w Stassfurcie (stanowiącym ponad połowę z rocznych mocy produkcyjnych na poziomie 450 tys. ton soli suchej) będą tabletki solne do uzdatniania wody. Produkt ten będzie oferowany na rynkach z największym potencjałem, m.in. niemieckim, francuskim czy włoskim.
W przypadku soli spożywczej, po uzyskaniu niezbędnej certyfikacji (co planowane jest na początku III kwartału 2021 roku), produkcja z niemieckiej warzelni soli Ciech będzie kierowana na rynki Europy Zachodniej.
Ważnym elementem portfolio zakładu w Stassfurcie będzie też sól farmaceutyczna, której produkcja powinna rozpocząć się pod koniec roku. Natomiast sprzedaż tego produktu ruszy po uzyskaniu niezbędnych certyfikatów i przeprowadzeniu audytów przez klientów zainteresowanych jego zakupem. Wśród potencjalnych odbiorców soli farmaceutycznej znajdują się producenci z sektora farmaceutycznego, zainteresowani także sodą oczyszczoną wytwarzaną w sąsiadującej z nową warzelnią Ciech fabryką sody.
Po osiągnięciu docelowej wartości produkcji rocznej w nowej warzelni soli, Grupa Ciech znajdzie się w ścisłym gronie czołowych europejskich producentów soli warzonej – będzie trzecim jej dostawcą w Europie, z ugruntowaną pozycją w Europie Środkowej czy Skandynawii i z perspektywą dynamicznej ekspansji na rynki Europy Zachodniej. Zakład będzie zatrudniał ponad 100 osób i pracował w ruchu ciągłym. Warzelnia w Stassfurcie będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Atutem niemieckiej lokalizacji nowego zakładu jest dostępność własnego źródła solanki, surowca niezbędnego do produkcji soli warzonej.
Wartość inwestycji w niemiecką fabrykę soli to 140 mln euro, co czyni budowę warzelni największą inwestycją w historii Grupy i umacnia Ciech na liście największych polskich prywatnych inwestorów poza granicami kraju.