Firma Dassault Systèmes poinformowała, że trzy najlepsze zespoły akademickie w konkursie SpaceXHyperloop Pod: Uniwersytet Techniczny z Delft, Uniwersytet Techniczny z Monachium oraz Instytut Technologiczny w Massachusetts, korzystały z platformy 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes w czasie projektowania i pracy nad zwycięskimi kapsułami mającymi potencjał do wpływania na przyszłość superszybkich podróży.
Te same wirtualne aplikacje od dawna są używane w przemyśle do symulowania, poznawania i tworzenia przełomowych doświadczeń w powietrzu, na lądzie i w wodzie, definiujących erę od pierwszego dookoła ziemskiego przelotu samolotu zasilanego wyłącznie energią słoneczną, do rozwoju autonomicznych pojazdów elektrycznych oraz technicznie zaawansowanych łodzi.
Technologia Dassault Systèmes pozwoliła kilkudziesięciu studentom z każdego zespołu na wspólne projektowanie, pracę nad zawiłościami technologicznymi i symulację wydajności ich kapsuł w realnych warunkach, co dało im przewagę nad pozostałymi 24 konkurentami.
Uniwersytet Techniczny z Delft zajął pierwsze miejsce i wygrał nagrodę za projekt i konstrukcję. Zespół korzystał z platformy 3DEXPERIENCE w chmurze, aby zaprojektować kapsułę osiągającą prędkość 1200 km/h przy masie 149 kg, minimalnym oporze powietrza i bezpiecznym systemie hamowania. Uniwersytet Techniczny z Monachium, korzystający z aplikacji CATIA, zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę za najszybszą kapsułę. Instytut Technologiczny w Massachusetts, korzystający z oprogramowania SOLIDWORKS, zajął trzecie miejsce i zdobył nagrodę za najwyższe bezpieczeństwo i niezawodność.
Hyperloop to idea zakładająca przewożenie pasażerów w kapsułach z ogromną prędkością. Uważana jest za bezpieczniejszą, szybszą, bardziej ekonomiczną i nienaruszającą równowagi ekologicznej alternatywę dla obecnych środków transportu. Konkurs Hyperloop Pod został ogłoszony przez Elona Muska i SpaceX, aby przyspieszyć pracę na funkcjonalnym prototypem Hyperloop oraz by zachęcić studentów do tworzenia innowacyjnych projektów poprzez projektowanie i budową najlepszej kapsuły Hyperloop.
- Finaliści konkursu Hyperloop Pod dokonali wyjątkowego osiągnięcia. Dzięki pomysłom pozwalającym znacząco zmienić nasze życie, ci studenci są przyszłością inżynierii - powiedział Philippe Forestier z Dassault Systèmes. - Wyobraźmy sobie komfortowe podróżowanie między głównymi miastami w rekordowym czasie dzięki energii odnawialnej. Jesteśmy dumni z faktu, że technologie Dassault Systèmes odegrały rolę w tworzeniu kapsuł, które zajęły najwyższe miejsca w konkursie.
Ponad pięć milionów studentów z 40 000 instytucji akademickich korzysta obecnie z wirtualnych aplikacji Dassault Systèmes w celu przygotowania do pracy w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i nauk matematycznych, które są kluczowe w tworzeniu zrównoważonej innowacyjności.
Dassault Systèmes Sp. z.o.o.
Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM)
Polska