
Uzyskane wyniki odzwierciedlają wysiłki państw zmierzające do wdrożenia zaleceń UE, określających pożądany poziom zbiórki szkła na 60 proc. Wiele krajów osiągnęło ten poziom już do 2008 roku, podczas gdy w innych wciąż pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia.
Europejskimi prymusami pod względem recyklingu odpadów szklanych są kraje skandynawskie - Norwegia i Szwecja oraz Belgia, Luksemburg i Szwajcaria. Poziom recyklingu szkła przekracza tam 90 proc. Nieco tylko gorzej prezentują się wyniki osiągnięte przez Austrię, Danię, Niemcy, Irlandię i Holandię - tam odzyskuje się ponad 80 proc. szkła. Wyniki powyżej europejskiej średniej odnotowano także w Czechach, Słowenii i we Włoszech.
Z kolei najgorzej w rankingu wypadają kraje, w których poziom recyklingu nie przekracza 40 proc. - Malta, Turcja, Rumunia i Cypr. Także Polska znajduje się w tyle stawki - w 2011 odzyskano u nas zaledwie 45 proc. szkła opakowaniowego, co stawia nasz kraj na 25. miejscu w Europie. Podobny wynik w recyklingu szklanych opakowań odnotowała Chorwacja i Słowacja.
Około 80 proc. zebranego szkła może być wykorzystane w recyklingu w systemie zamkniętego obiegu. W ten sposób, w 2011 roku w całej Unii Europejskiej zaoszczędzono ponad 12 mln ton surowców oraz ograniczono emisję CO2 o 7 mln ton, co jest równe usunięciu z dróg 4 mln samochodów.