
Kampania „Polska Chemia” to jedyny program promujący tak wysoce ważny dla polskiej gospodarki sektor jakim jest przemysł chemiczny. Jest to najważniejsza w Polsce przemysłowa kampania społeczna.
Druga debata w ramach Kampanii "Polska Chemia" pt. "Odpowiedzialnie za środowisko. Odpowiedzialnie za gospodarkę." odbyła się 29 października 2018 roku w Warszawie. Spotkanie miało miejsce w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, które było współorganizatorem tego wydarzenia. Podczas debaty politycy, przedstawiciele administracji państwowej, naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o najważniejszych, bieżących kwestiach gospodarczych i środowiskowych mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie sektora chemicznego w Polsce.
- Polska chemia to 302 tysiące miejsc pracy, 11 tysięcy przedsiębiorstw i ponad 240 miliardów złotych produkcji sprzedanej. Przemysł chemiczny jest silnie powiązany z innymi sektorami gospodarki, a jego produkty znajdują zastosowanie we właściwie wszystkich obszarach produkcji - powiedział podczas otwarcia dr inż. Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Znaczenie sektora i potrzebę współpracy z branżą chemiczną podkreślali w swoich wystąpieniach także przedstawiciele parlamentu i administracji rządowej.
- Chcemy wzmacniać współpracę z Polską Chemią. Bardzo zależy nam na Waszym rozwoju. Wasze inwestycje środowiskowe są dla nas powodem do dumy - powiedziała Beata Lubos, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W podobnym tonie wypowiadał się senator Adam Gawęda, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie dialogu administracji publicznej z przedstawicielami sektora chemicznego.
- Chcemy szukać rozwiązań problemów przed którymi stoi PolskaChemia. Zależy nam na tworzeniu dobrego prawa i znajdowania rozwiązań łagodzących skutki trudnych regulacji.
Spotkanie rozpoczęło się od przeglądu kluczowych regulacji prawnych mających wpływ na funkcjonowanie sektora. - Krajowy przemysł chemiczny jest w połowie drogi do wprowadzenia głównych regulacji środowiskowych na szczeblu europejskim i krajowym. Konkluzje BAT, EU ETS, Prawo Wodne czy przepisy odpadowe to tylko część wyzwań stojących przed sektorem - mówiła mec. Agnieszka Skorupińska, lider praktyki ochrony środowiska w Kancelarii CMS.
Podczas II Debaty w ramach Kampanii "Polska Chemia" nie zabrakło także głosu przedstawiciela PKN Orlen, który jest Partnerem Strategicznym Kampanii. - Przemysł chemiczny stoi przed licznymi wyzwaniami, ale także gigantycznymi kosztami. Pomimo stałego poprawiania wyników środowiskowych i dbałości o zrównoważony rozwój, nawet tak silna spółka nie jest w stanie prowadzać nowych regulacji z dnia na dzień - zaznaczał w swoim wystąpieniu dr inż. Arkadiusz Kamiński, ekspert w Biurze Ochrony Środowiska PKN Orlen.
Wiesław Lach, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Koordynacji Produkcji i Bezpieczeństwa Grupy Azoty S.A., drugiego Partnera Strategicznego Kampanii wypowiadał się w podobnym tonie i zaznaczył, że „Administracja powinna z nami dyskutować. Tylko wtedy uda nam się znaleźć sensowne rozwiązania.”