Polska jest największym producentem styropianu w Europie - wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów EPS (EUMEPS). Konsumpcja polistyrenu do spieniania, surowca do produkcji styropianu, w okresie od lipca 2017 roku do czerwca roku 2018 wyniosła w naszym kraju 257 tys. ton. Drugi w kolejności rynek, niemiecki, osiągnął w tych samych 12 miesiącach wielkość 251 tys. ton. EUMEPS zrzesza między innymi 23 krajowe stowarzyszenia z Europy. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), reprezentujące Polskę w tym gronie, podkreśla, że pozycja lidera zobowiązuje do podejmowania aktywnych działań we wszystkich istotnych dla branży obszarach.
Jak wskazuje Kamil Kiejna, prezes PSPS, w ostatnim czasie branża styropianu szczególną uwagę przywiązuje do kwestii wpływu na środowisko. - Właściwości i zalety styropianu sprawiają, że jest on niezastąpiony w wielu zastosowaniach, nie tylko w budownictwie. Nieco ponad 80% rynku styropianu stanowią płyty termoizolacyjne, pozostała część to opakowania, w tym do żywności. Styropian dominuje w Polsce (około 90% realizacji) w ociepleniach elewacji budynków, przyczyniając się do redukcji zapotrzebowania budynków na energię i zmniejszając dzięki temu zanieczyszczenie powietrza i generalnie środowiska naturalnego - zwraca uwagę szef Stowarzyszenia.
Styropian jest przyjazny dla środowiska, przede w wszystkim dlatego, że w 98% składa się z powietrza. - Jednak skala produkcji i zastosowania naszych wyrobów nakazuje nam poważnie i odpowiedzialnie myśleć o przyszłości. Między innymi dlatego rozwijamy metody odzyskiwania surowca i zawracania do procesu produkcji. Przykładem jest zainicjowany w ramach EUMEPS pionierski projekt PolyStyreneLoop, w którym opracowano innowacyjną technologię przetwarzania odpadów EPS i XPS. Już dziś wielu producentów odbiera pozostałości styropianu z budów i ponownie je wykorzystuje. System ten w najbliższym czasie z pewnością znacznie się rozwinie. Jako organizacja będziemy upowszechniać dobre praktyki w tym zakresie nie tylko wśród producentów, ale także inwestorów i wykonawców - zapowiada prezes PSPS.
Na forum EUMEPS ze szczególną uwagą przyjmowane jest doświadczenie polskiej branży styropianu w dziedzinie badań stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne. - Trwają konsultacje dotyczące zharmonizowanej metody oceny bezpieczeństwa pożarowego fasad. Skala, w jakiej styropian stosowany jest od kilkudziesięciu lat w Polsce do ociepleń budynków, oraz pozytywne doświadczenia w zakresie oceny ociepleń na styropianie pod kątem bezpieczeństwa pożarowego, legitymuje nasz kraj i organizację do wyrażania stanowisk opartych na zdobytej wiedzy i praktyce - ocenia Kamil Kiejna.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu tworzą następujący producenci: Albaterm, Arbet, Arsanit, Austrotherm, Dom-Styr, Ekobud, Enerpor, Genderka, Izolbet, Izoterm, Knauf Therm, Krasbud, Neotherm, NTB, Paneltech, Piotrowski, Polstyr, Promax, Sonarol, Steinbacher Izoterm, Styr-Bud, Styrmann, Styropak, Styropian Plus, Styropmin, Styropoz, Swisspor, Termex, Tyron. - Członkostwo PSPS w EUMEPS zapewnia polskiemu sektorowi styropianu dla budownictwa reprezentację na forum europejskim godną europejskiego lidera - podsumowuje prezes Stowarzyszenia.
Źródło: PSPS