Należy uświadomić sobie jak duży jest koszt złego wybarwienia produktów. Odpad produkcyjny to stracony czas operatora, zużyta energia, eksploatacja maszyn, zużyty materiał i konieczność utylizacji odpadu. Wraz ze wzrostem wymagań klientów równomierne dozowanie materiałów (w tym przemiałów) i powtarzalność produkcji staje się coraz większym problemem.
Firma KMP Plastics proponuje rozwiązanie tego problemu poprzez zastosowanie wielokomponentowych dozowników grawimetrycznych Gravimix firmy FERLIN. Są to dozowniki najwyższej jakości z innowacyjnymi rozwiązaniami i w bardzo przystępnej cenie. Będzie można je obejrzeć na żywo podczas tegorocznych targów Plastpol na stoisku C-16.
1. Zasada działania.
Grawimetryczny dozownik wielokomponentowy ma za zadanie kolejno odważyć każdy z dozowanych materiałów, a następnie przygotować homogeniczną mieszankę - według wpisanej receptury - do dalszego przetwarzania w maszynie.Niestety pomimo takiej samej ogólnej zasady działania, dozowniki wielokomponentowe bardzo różnią się między sobą. Niezwykle istotne jest również zrozumienie jak poprawnie używać dozownika, aby otrzymać mieszankę o oczekiwanym składzie. Przede wszystkim bardzo ważne jest zrozumienie jak prawidłowo wpisać recepturę do dozownika.
Receptura
Firma Ferlin - oferuje dwie metody wpisywania receptur: procentową oraz standardową.Metoda procentowa wydaje się być prostszą. Wpisujemy procentowy udział komponentów i suma musi być równa 100%, np.:
68% - oryginał,
30% - przemiał,
2% - barwnik.
Jednak mimo prostego wyglądu może być bardzo myląca i kłopotliwa – wyjaśnienie w przykładach 1-3
W metodzie standardowej podajemy:
- stosunek oryginałów (jeżeli występuje więcej niż jeden),
- udział procentowy barwnika/dodatków w stosunku do oryginałów,
- oraz udział procentowy przemiału.
Przykład 1.
Załóżmy, że wymagane jest abyśmy zastosowali w naszej produkcji mieszankę zawierającą 5% barwnika.W metodzie procentowej wpiszemy:
95% - oryginał,
5% - barwnik.
W metodzie standardowej wpiszemy:
1 - oryginał,
5% - barwnik.
Należy jednak pamiętać, że interpretacja tych dwóch receptur jest różna. W metodzie procentowej udział poszczególnych składników odnosi się do całości mieszanki, natomiast w metodzie standardowej - do oryginału.
Przy metodzie procentowej w mieszance będziemy mieć 5g barwnika na każde 95g oryginału (rzeczywisty udział procentowy barwnika 5,26% w odniesieniu do oryginału), a w metodzie standardowej będziemy mieć 5g barwnika na każde 100g oryginału (rzeczywisty udział procentowy to 5,00% w stosunku do oryginału).