Proces dekorowania odbywa jednocześnie z procesem wtrysku i wulkanizowania w gnieździe formującym. Tak uformowana wypraska tworzy z grafiką nierozerwalną całość. Pod wpływem rozciągania elementu z LSR grafika dopasowuje się, rozciąga wraz z detalem nie tracąc na ciągłości dekoracji.
Detal w spoczynku
Detal rozciągnięty 150%
Detal rozciągnięty 300%
Technologia wytwarzania
Na poliestrową folię nanoszona jest farba silikonowa, która jest wstępnie zwulkanizowana. Tak zadrukowana etykieta jest umieszczana w formie. W trakcie formowania(wulkanizowania) detalu farba staje się integralną częścią produktu końcowego. Po zakończonym procesie folia jest usuwana, a mikronowa powłoka graficzna pozostaje na detalu.Korzyści zastosowania technologii IMSD
- daje możliwość nanoszenia wielokolorowej grafiki,
- umożliwia uzyskanie zmiennej tektury na produkcie,
- tworzyw adhezyjne połączenie nadruku z detalem,
- daje możliwość nałożenia grafik na nieregularne kształty (np. powierzchnie chropowate),
- stosuje się nieograniczone spektrum grafiki,
- powierzchnia nadruku posiada takie same właściwości jak materiał bazowy (LSR),
- możliwość stosowania w medycynie,
- obniżenie kosztów produkcji ze względu produkcję i dekorowanie w jednym cyklu,
- nadruk „rozciąga się” wraz z detalem,
- odporność na zarysowania i starzenie.
Opis pracy gniazda produkcyjnego:
Zadrukowana folia poliestrowa pobierana jest z magazynku przez ramię robota. Na stanowisku pośrednim za pomocą kamery etykieta jest orientowana do określonej pozycji poprzez serwosilnik. Robot umieszcza etykietę w formie. W zamkniętą formę wtryskiwany jest ciekły silikon, który ulega zwulkanizowaniu. W tym miejscu zachodzi proces w technologii IMSD. Po czasie wulkanizacji ramię robota odbiera gotowy zadrukowany detal i odkłada go na przenośnik taśmowy. W tym momencie cykl został zakończony.Proces dekorowania wyrobów w technologii IMSD będzie można zobaczyć na żywo w Hali E na stoisku E-64.