Nowoczesne technologie produkcji masterbaczy wykorzystują do produkcji barwników proces intensywnego mieszania w wytłaczarce. Niestety, polichlorek winylu jest niezwykle wrażliwy na ścinanie, co czyni go słabym nośnikiem. Problem jest dużo mniejszy przy zastosowaniu plastyfikatorów, dlatego masterbacze oparte na PVC-P mogą być produkowane na zwykłych wytłaczarkach. Jednak tego typu mieszanki dodają plastyfikator do nieuplastycznionego tworzywa. Tradycyjnie masterbacze oparte na PVC-U i produkowane na wytłaczarkach do PVC charakteryzowały się niższą zawartością pigmentów aniżeli inne typy tworzyw sztucznych. Połączenie wysokiego oporu przepływu z podatnością na degradację pod wpływem ścinania utrudnia produkcję masterbaczy opartych na twardym PVC o wysokim nasyceniu pigmentem.
Jak zatem widać, przetwórca musi rozważyć jaki wpływ będzie miał zastosowany materiał barwiący na reologię produktu, musi także wziąć pod uwagę potencjalne możliwości niepowodzenia - zakładając oczywiście, że proponowany przez producenta kolor jest odpowiedni.
Jednak współczesne rozwiązania w dziedzinie materiałów barwiących do PVC-U pozwalają przetwórcom na łatwiejsze dodawanie kolorów, zwiększając elastyczność produkcji, ograniczając koszty i poprawiając kontrolę jakości. Takim rozwiązaniem jest system Vynacol, opracowany przez firmę Colour Tone, który ułatwia barwienie twardego PVC poprzez wyeliminowanie tradycyjnych problemów z kompatybilnością i przetwarzaniem. Technologia opiera się na innowacyjnych metodach modyfikacji dodatków szeroko stosowanych w produkcji kompoundów PVC.
Co istotne, rozwiązanie proponowane przez Colour Tone umożliwia łatwe komponowanie odpowiednich mieszanek do barwienia PVC-U bezpośrednio u przetwórcy. W ten sposób przedsiębiorcy nie tylko oszczędzają czas, lecz także mogą znacznie ograniczyć konieczność magazynowania dużej ilości barwników.