Projekt edukacyjny Anwilu

Projekt edukacyjny Anwilu

Anwil zaprasza do obejrzenia cyklu krótkich filmów, które przybliżają tematykę tworzyw sztucznych, a w szczególności polichlorku winylu. Wszystkie odcinki serii ''Pytania, Ciekawostki, Wiedza'' (PCW) łączą wiedzę ekspercką i praktyczną  w ciekawej dla odbiorcy formule wywiadu. Projekt ma na celu budowanie świadomości w zakresie odpowiedzialnej produkcji, ale też wykorzystania produktów z polichlorku winylu.

PCW wykorzystywane jest na szeroką skalę na rynku polskim i zagranicznym m.in. w przemyśle samochodowym, elektronicznym czy lotniczym. Co więcej, bez tego tworzywa wiele sektorów przemysłu nie mogłoby w ogóle funkcjonować, np. budownictwo, elektrotechnika czy hydraulika. Z produktami wykonanymi z PCW spotykamy się na każdym kroku. Używany jest on m.in. do produkcji rynien, wykładzin, listew podłogowych, taśm uszczelniających, płytek, tapet, powłok kablowych, izolacji przewodów elektrycznych, różnego rodzaju folii, elementów obuwia, opakowań, a nawet sztucznej skóry. Jednym słowem, jest powszechnie obecne w naszym życiu.

Wszystkie odcinki cyklu udostępnione są na stronie www.anwil.pl. Prowadzącym każdy z nich jest prezenter telewizyjny, propagator wiedzy i nauki - Radosław Brzózka. W kolejnych odcinkach obserwujemy jego spotkania z ekspertami, którzy przekazują ciekawe treści i niejednokrotnie zaskakujące  ciekawostki. Widzowie dowiadują się m.in. czym jest i skąd się bierze PCW; co stanowi o popularności jego zastosowania; jak tworzywa sztuczne wpływają na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko oraz na czym polega odpowiedzialne gospodarowanie tymi materiałami.

Wśród zaproszonych do programu gości są dr Monika Koperska - specjalistka chemii konserwatorskiej, Mariusz Obszyński - dyrektor ds. sprzedaży w Anwilu, Mirosław Bas - ekspert Anwilu i wieloletni Kierownik Zakładu Produkcji PCW oraz Mariusz Ćwikliński - ekspert spółki z Zakładu Produkcji PCW.

Data udostępnienia filmów, czyli 8 marca, nie jest przypadkowa - choć wszyscy kojarzymy ją jako Dzień Kobiet, to dla włocławskiej firmy oznacza rozpoczęcie produkcji polichlorku winylu. Dokładnie 38 lat temu linię produkcyjną opuściły pierwsze ilości PCW w Polsce, których do dziś wyprodukowano ponad 7 mln ton.

Warto pamiętać, że Anwil jest liderem na polskim rynku w obszarze produkcji tworzyw sztucznych. We włocławskiej spółce powstaje suspensyjny polichlorek winylu - firma jest jedynym jego producentem w Polsce, wytwarzane są granulaty kablowe z PCW (izolacyjne i osłonowe), mieszanki sypkie na bazie PCW, a także twarde granulaty techniczne przeznaczone m.in. do produkcji paneli ściennych, profili budowlanych i elektroinstalacyjnych. Od roku 1998 produkowane są płyty z PCW - lite i spienione. 


Czytaj więcej:

Producent nawozów azotowych (Anvistar - saletra amonowa, Canvil Mg, Canvil S), polichlorku winylu (Polanvil), granulatów i mieszanek (Creovil) oraz wodorotlenku sodu (ług sodowy)

Polska