Promowanie innowacji, cyrkularności i rozwoju w całym łańcuchu wartości PET

Promowanie innowacji, cyrkularności…

W dniach 4-5 lutego 2025 r. w Brukseli odbędzie się coroczna konferencja Petcore Europe. Prezes Antonello Ciotti spotkał się z nami, by wyjaśnić, co zaplanowano z tej okazji.

Coroczna konferencja Petcore odbędzie się po raz 31. Co stoi za jej nieustannym sukcesem?

Nasza konferencja jest wyjątkowa, ponieważ skupia interesariuszy z całego łańcucha wartości PET - od producentów polimerów i maszyn po firmy zajmujące się recyklingiem i właścicieli marek. Wraz rosnącą liczbą członków - w tym nową grupą skupioną na tekstyliach PET - proponujemy globalną perspektywę i możliwości networkingowe dla specjalistów z branży. Nasza konferencja w 2024 r. była do tej pory największa, wzięło w niej udział ponad 330 delegatów. Przed nami zatem sporo pracy!

Ponieważ konferencja odbywa się na początku roku, nadaje ona ton kolejnym miesiącom - szczególnie w obliczu ważnych zmian ustawowych, takich jak unijne rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które nadal oczekuje na zdefiniowanie aktów delegowanych. Organizacja wydarzenia w Brukseli, sercu UE, oznacza, że mamy szansę na dialog z delegatami i prelegentami z instytucji unijnych oraz pokazanie im, jak nasz sektor reaguje na rozmaite wyzwania regulacyjne.

Rozumiem, że sesja innowacji obędzie się ponownie w 2025 r. Co chciałby Pan zobaczyć w tym roku?  

Sesja innowacji przedstawi najnowsze osiągnięcia i rozwiązania branżowe oraz podkreśli, w jaki sposób wspieramy innowacje, by realizować zalecenia z raportu profesora Draghiego dotyczącego odzyskania konkurencyjności w Europie.

Jest ona platformą, na której różni gracze mogą zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia, a w tym roku szczególnie chętnie podkreślimy projekty, które ułatwiają wdrożenie cyrkularności PET. Pragniemy pokazać decydentom ogromny potencjał PET w zakresie produkcji i recyklingu oraz zademonstrować, jak nowe technologie pomagają się nam dostosować do potrzeb społecznych.  

Innowacja to najważniejszy czynnik napędzający Petcore Europe; udzielając wsparcia, ściśle współpracujemy z dwiema platformami w zakresie oceniania innowacji - jedna dotyczy butelek, a druga tacek. Europejska Platforma Butelek PET (EPBP) oraz inicjatywa Trays Circularity Evaluation Platform (TCEP) w pełni wspierają gospodarkę cyrkularną dla europejskiego łańcucha wartości PET zapewniając wytyczne projektowe na potrzeby przetwarzania i cyrkularności butelek i tacek PET. Oceniają one rozwiązania i technologie opakowaniowe oraz ułatwiają zrozumienie wpływu nowych butelek i tacek PET na proces recyklingu.


petcore-logo-baseline-20-6-2024-gr-jpg


Jaka jest zatem przyszłość rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych pod rządami nowej Komisji Europejskiej w latach 2024-2029?

Tak szczęśliwie się składa, że jeśli chodzi o rozporządzenie dotyczące opakowań, branża PET jest o krok do przodu. Dyrektywa w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (SUPD) oznaczała, że opakowania PET już w 2019 r. miały wyznaczone cele, jeśli chodzi o zawartość surowca pochodzącego z recyklingu i surowca, który można poddać recyklingowi. Z radością mogę poinformować, że te cele udało się zrealizować.  

Obecnie wyzwaniem jest to, jak nowe przepisy PPWR zostaną wdrożone w 27 państwach członkowskich UE, zwłaszcza gdy przyjdzie do obliczania wskaźników recyklingu i celów dotyczących ponownego wykorzystania surowców.  Ważna będzie również kwestia harmonizacji SUPD i PPWR, które w najbliższych latach wejdą w życie.

Martwię się, jak nasza branża będzie mogła się ochronić przed greenwashingiem, czy też ekologicznym "praniem mózgu", ze strony producentów spoza UE, którzy chcą wprowadzać swoje produkty na rynku europejskim.  Na przestrzeni ostatnich 20 lat europejski łańcuch wartości PET podjął znaczące kroki, by dopilnować zgodności swoich produktów z najwyższymi poziomami bezpieczeństwa żywności. Potrzebne nam będą kontrole i systemy weryfikowania oświadczeń o zawartości przetworzonego surowca, jeśli chcemy zapewnić równe szanse i ochronić konkurencyjność naszej branży.

Spoglądając w przyszłość, jakie są priorytety Petcore na nadchodzący rok?

Oprócz kwestii śledzenia bieżących rozporządzeń, działalność rzecznicza pozostaje główną częścią naszej pracy i w tym celu ustanowiliśmy nową grupę. Nasi członkowie są bardzo zaangażowani we wszystkie nasze grupy robocze i wnoszą wiele wartości i siły do firmowych poczynań.

W związku z wyborem nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej ważne jest, byśmy przedstawili wartość PET nowym interesariuszom i pokazali im, co nasz sektor osiągnął do tej pory, realizując założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność, lecz potrzebne nam są jasne wytyczne prawne – zwłaszcza w takich obszarach, jak recykling chemiczny, który jawi się jako znaczna szansa. Znany także jako recykling depolimeryzacyjny, jest konieczny do przetwarzania tekstyliów PET. Potrzebujemy gwarancji, że dokonanie inwestycji teraz nie okaże się w przyszłości stratą czasu i pieniędzy.

Priorytetem jest również zwiększenie cyrkularności tacek PET, obok butelek. Aktywnie przedstawiamy to instytucjom UE, a w celu podkreślenia cyrkularności tacek, latem ubiegłego roku zorganizowaliśmy udaną konferencję Thermoforms w Granadzie. Była kontynuacją inauguracyjnej konferencji, jaka rok wcześniej odbyła się w Bolonii.  Firma Petcore jest również uznawana za lidera grupy roboczej ds. barier funkcjonalnychj (Functional Barrier Working Group) - konsorcjum firm produkujących termoformy, niestrudzenie pracującym nad uzyskaniem uznania dla pełnej cyrkularności tacek w instytucjach UE.

Krótko mówiąc, misja Petcore nie zmienia się: zależy nam na reprezentowaniu i byciu głosem całego łańcucha wartości PET w Europie i promowaniu rozwoju rynku poprzez pokazywanie wyjątkowych cech PET ustawodawcom, właścicielom marek i konsumentom.