Celem procedury rozruchu dla maszyny jest uniknięcie przegrzania tworzywa oraz zanieczyszczenia go we wtryskarce tworzywem wykorzystywanym we wcześniejszym cyklu produkcyjnym.
Aby uruchomić maszynę, w której znajduje się inne tworzywo, wtryskarka musi być najpierw przeczyszczana. Oznacza to, że cylinder i pozostałe strefy wysokiej temperatury mają stać się czyste. Tego rodzaju czynność można zwykle wykonać przy temperaturze cylindra 210-250 st. C. Warunek jest jeden: taki zakres ma być odpowiedni dla wcześniej użytego tworzywa.
Znacznie więcej kłopotów z czyszczeniem sprawia dysza. Dzieje się tak, ponieważ laminarny przepływ odbywający się w tej strefie prowadzi do powstawania warstwy polimeru przylegającej do metalu. Podobne zjawisko ma miejsce w przypadku grzanych kanałów. W związku z tym zaleca się wyłączenie grzałki dyszy. Koniecznym staje się także zdjęcie jej z maszyny zamiarem usunięcia wszystkich śladów poprzedniego tworzywa i ponowne jej zamontowanie. W kolejnym kroku powinno się ustawić temperaturę cylindra na poziomie ok. 215 st. C, a temperaturę dyszy na poziomie ok. 190 st. C. Po osiągnięciu oczekiwanych temperatur w cylindrze i w dyszy można zasypać tworzywo do leja.
Jeśli chodzi o rozruch cylindra zawierającego tworzywo, to po wykonaniu właściwej procedury zakończenia pracy, ślimak i cylinder powinny zostać puste. Chcą ponownie uruchomić produkcję należy doprowadzić do sytuacji, w której temperatura dyszy i cylindra zostaną ustawione do wartości 190 st. C, aby można było podgrzać cylinder i znajdujące się w nim tworzywo. Po osiągnięciu przez cylinder zadanej temperatury należy sprawdzić, czy dysza jest otwarta i zwiększyć ustawienia temperatur do normalnego zakresu pracy cylindra. Kiedy wszystkie temperatury osiągną właściwy zakres pracy, można napełnić lej i rozpocząć wtrysk po krótkim przeczyszczeniu maszyny tworzywem.
Zakończenie pracy, gdy planowany jest późniejszy rozruch z tworzywem powinno odbywać się kilkuetapowo. Wpierw trzeba zamknąć podawanie tworzywa z leja i kontynuować wtrysk do czasu, aż cylinder zostanie opróżniony. W przypadku większych wtryskarek, o średnicy ślimaka powyżej 40 mm, zaleca się przeczyszczenie cylindra polistyrenem, przesunięcie ślimaka całkowicie do przodu, a następnie wyłączenie opasek grzejnych. Przy małych wtryskarkach należy przesunąć ślimak całkowicie do przodu i wyłączyć opaski grzejne.
Wtryskarka, w której cylindrze znajduje się tworzywo w temperaturze przetwarzania, nie powinna stać bezczynnie. W normalnych warunkach maksymalny zalecany czas przebywania tworzywa w cylindrze wynosi 10 minut dla tworzywa barwionego i 20 minut dla standardowego tworzywa naturalnego. Przedłużenie wymienionych czasów może spowodować rozkład tworzywa.
Jeżeli w trakcie czasowego przerwania pracy, czas przebywania tworzywa w cylindrze osiągnie powyższy limit, wtedy należy zamknąć podajnik leja, opróżnić cylinder i pozostawić ślimak w pozycji maksymalnie do przodu. Temperatura cylindra powinna zostać obniżona do maksymalnie 150 st. C.
Ważne jest jeszcze zaznajomienie się z działaniem ratującym sytuację, gdy awarii ulegnie opaska grzewcza dyszy. Proponuje się wtedy odsunięcie układu plastyfikującego, zamknięcie leja i usunięcie go z drogi. Jeżeli dysza jest wciąż otwarta, to należy wykonać procedurę normalnego zakończenia pracy. Jeżeli w dyszy znajduje się zakrzepłe tworzywo, wówczas rozgrzewa się dysze przy pomocy palnika. Po czym roztapia się materiał znajdujący się w dyszy i usuwa.
Wykorzystano materiały firmy DuPont