SUWARY Packing - opakowania wielowarstwowe od 2005
Począwszy od 2005 r wytwarzane będą butelki o właściwościach barierowych. Początkowo będą produkowane opakowania o pojemności 0,5l składające się z czterech warstw, w tym warstwy barierowej. Wprowadzane w SUWARY Packing opakowania w nowej technologii wielowarstwowej, przeznaczone są głównie do substancji agresywnych, chemii budowlanej oraz agrochemii. Mają uzupełniać ofertę opakowań małych - 0,5 L maksymalne redukując przenikanie gazów przez ścianki a tym samym zachowując niezmienioną pojemność - bez efektu "ubytku" zawartości.
Zastosowane w technologii wielowarstwowej tworzywa sztuczne, łączą prostą możliwość obróbki charakterystyczną dla termoplastów z właściwościami wysokobarierowymi.
Wysoka barierowość wprowadzanych przez SUWARY Parking od 2005 roku opakowań umożliwiać będzie prawdziwe innowacje w zastosowaniach, które z reguły są niedostępne dla tworzyw sztucznych.
W przemyśle spożywczym stosowanie opakowań wielowarstwowych ma na celu zablokować dostęp tlenu i substancji zapachowych do opakowania - zmniejszyć przenikanie gazów - a tym samym zachować oryginalny smak i zapach produktu.
Ze względu na skuteczną ochronę przed dostępem do zawartości substancji aromatycznych oraz chemicznych opakowania wykonane tą technologią bardzo dobrze nadają się również do zastosowań farmaceutycznych, kosmetycznych, medycznych.
Cechy takie jak niska przepuszczalność gazów oraz wysoka odporność chemiczna sprawiają, że technologia wielowarstwowa znajduje zastosowanie głównie dla opakowań zawierających substancje chemiczne.
Warto wspomnieć, że ww. technologia wykorzystywana jest w zbiornikach paliwowych zapewniając bardzo niską emisję oparów. Dzieje się tak, ponieważ składniki lotne paliwa pozostają w baku, zgodnie z wymaganymi normami międzynarodowymi w zakresie ochrony środowiska.
Dzięki właściwościom tworzyw barierowych, aby osiągnąć pożądane działania, wystarcza niewielka grubość materiału. Dlatego w przypadku zastosowania opakowań wielowarstwowych w porównaniu z opakowaniami monowarstwowymi - zachowującymi te same wartości przenikania przez ścianki - można zmniejszyć ogólne zużycie tworzyw sztucznych i w ten sposób masę samego opakowania, przez co wymiernie zmniejsza się obciążenie środowiska naturalnego (wprowadzone w 2001 r. opłaty produktowe).