Wtrysk zrealizowano z użyciem wtryskarki V 110-375 włoskiej firmy NEGRI BOSSI i sterownika gazu firmy CGR System użyczonych Laboratorium Tworzyw Sztucznych przez firmę API. Jak zwykle wśród przetwórców przy maszynie odbyły się najbardziej zażarte dyskusje a ciągle nowym pytaniom nie byłoby końca gdyby organizatorzy nie uzmysłowili uczestnikom, że w planie spotkania są także prezentacje dotyczące innych, równie istotnych dla przetwórców zagadnień.
Dirk Paulmann tłumaczy jak poprawić technikę GK
Drugi blok tematyczny poświęcono narzędziom w technologii wtryskiwania czyli formom wtryskowym. Tu uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć bardzo profesjonalną i z niemiecką precyzją przygotowaną prezentację na temat nowoczesnych rozwiązań w technice gorących kanałów do przetwarzania tworzyw technicznych. Prezentację tę pokazał, opatrując objaśnieniami rysowanymi na tablicy, Dirk Paulmann kierownik Działu Gorących Kanałów w firmie Hasco Hasenclever GmbH+Co KG. Omówił w niej najnowsze rozwiązania firmy Hasco w zakresie dysz i rozdzielaczy gorącokanałowych oparte o doświadczenia we wtryskiwaniu kształtek technicznych, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Wdrożone przez firmę Hasco konstrukcje miały na celu zwiększenie trwałość elementów gorącokanałowych, a także rozszerzenie ich obszaru zastosowania.
O gorących kanałach w formach wtryskowych mówił także dr Andrzej Marciniak z Ośrodka Technicznego A. Marciniak Sp. z o.o. Przedstawił on nowe konstrukcje tej firmy oraz pokazał konkretne rozwiązania wtrysku sekwencyjnego z zastosowaniem elementów GK. Bardzo interesujące były także informacje dra Marciniaka o wdrożonym przez jego firmę azotowaniu jarzeniowym, pozwalającym na szczególnie korzystne zwiększanie trwałości warstw wierzchnich form wtryskowych bez obawy o zmianę wymiarów elementów form.
Należy także zaznaczyć, iż wystąpienia gości zagranicznych były tłumaczone z włoskiego i niemieckiego na język polski. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom także pomoc językową w kontaktach bezpośrednich z gośćmi z zagranicy, do czego maksymalnie były wykorzystywane przerwy w prezentacjach.
Każdy z uczestników otrzymał broszurkę na temat formowania wtryskowego wspomaganego gazem. Broszurka ta została wydana wspólnym wysiłkiem firmy DuPont i Laboratorium Tworzyw Sztucznych.
Teraz zasłuchani, potem lawina pytań...
Spotkanie zakończyło się obietnicą organizatorów, że w niedługim czasie zorganizują podobne spotkanie poświęcone palącym problemom przetwórstwa tworzyw sztucznych.
dr inż. Leszek Nakonieczny