Strategiczne partnerstwo Grupy MOL i Turkish Petroleum

Strategiczne partnerstwo Grupy…

Grupa MOL oraz Turkish Petroleum Corporation podpisały w Stambule list intencyjny w sprawie strategicznej współpracy w zakresie poszukiwania i produkcji węglowodorów. Po udanej realizacji dotychczasowych wspólnych projektów, firmy postanowiły przenieść swoją współpracę na nowy poziom, zawiązując partnerstwo w zakresie eksploracji w Turcji oraz potencjalnych projektów w innych regionach.

W ramach porozumienia (Memorandum of Understanding) Grupa MOL i Turkish Petroleum wyraziły wolę dzielenia się doświadczeniem, wiedzą techniczną i handlową, zaawansowanymi technikami i zasobami finansowymi. Ponadto porozumienie obejmuje potencjalny wspólny udział w projektach poszukiwawczych, zagospodarowania złóż i produkcji w regionie Morza Kaspijskiego, Turcji, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a także w Europie Środkowej i Wschodniej.

List intencyjny został podpisany w Stambule przez prezesa i CEO Grupy MOL Zsolta Hernádiego oraz prezesa i CEO Turkish Petroleum Ahmeta Türkoğlu.

- Cieszę się, że nowe strategiczne partnerstwo pomiędzy Grupą MOL a Turkish Petroleum przenosi doskonałą współpracę naszych firm na nowy poziom, po dziesięciu latach wspólnych działań w międzynarodowych projektach poszukiwawczych i wydobywczych. Wierzę, że przyszłość przyniesie kolejne sukcesy. Partnerstwo w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego stanowi bramę do dalszego rozszerzania naszego międzynarodowego portfolio, a tym samym przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii i konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej. W czasach niepewności geopolitycznej i szybkich zmian partnerstwa strategiczne są cenniejsze niż kiedykolwiek - powiedział Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL.


zsolt-hernadi-oraz-ahmet-turkoglu-2

Grupa MOL i Turkish Petroleum współpracują już w zakresie projektów poszukiwawczych i wydobywczych węglowodorów jako partnerzy joint venture m.in. na złożu Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) w Azerbejdżanie.

Nowe partnerstwo strategiczne wpisuje się w niedawno zaktualizowaną strategię Grupy MOL, Shape Tomorrow. Aby utrzymać dzienny wolumen produkcji na poziomie co najmniej 90 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy w ciągu najbliższych 5 lat, dział Poszukiwań i Produkcji firmy dąży do wzmocnienia międzynarodowego portfolio i nawiązywania strategicznych partnerstw.


Czytaj więcej:
Rynek 1123
Umowy 171