Szary styropian - inteligentna termoizolacja

Szary styropian - inteligentna…

Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą.

Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły, że szare płyty szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości.


Inteligentny materiał

Szary styropian to bynajmniej nie tylko kolor dodany do standardowej białej odmiany. Różnice między białymi i szarymi płytami zaczynają się już na poziomie surowca, z którego powstają oba produkty.

Polistyren do produkcji szarych odmian to surowiec innowacyjny. Poza tym, że jest on opracowywany przy jeszcze mniejszym obciążeniu środowiska naturalnego, w specjalnym procesie ekstruzji uszlachetniony został także wyjątkowymi dodatkami atermicznymi. To właśnie obecności grafitu, aluminium albo związków węgla, zarówno surowiec, jak i płyty zawdzięczają swój srebrnoszary kolor.

Surowiec do produkcji szarego styropianu wzbogacony jest dodatkami atermicznymi, które decydują o ciemnej barwie i o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych gotowych płyt. Odcień szarości płyt zależy między innymi od rodzaju dodatku i od gęstości danej odmiany.

Na tym nie kończy się jednak rola dodatków. Sprawiają one również, że w matrycy końcowego produktu, za pomocą składników pochłaniających i odbijających podczerwień, ograniczono przepuszczalność promieniowania cieplnego gotowych płyt. Dzięki temu szare odmiany styropianu są w stanie osiągnąć nawet o 1/3 lepszy (niższy) niż białe współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambdę deklarowaną (λD). Podczas gdy deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła białych płyt fasadowych wynosi od 0,045 do 0,036 W/(m.K), lambda szarych płyt osiąga wartości między 0,033-0,030 W/mK. Tak doskonałe parametry pozycjonują szary styropian jako jeden z najlepszych dostępnych na rynku wyrobów do izolacji budynków.

psps-schemat-dzialania-dodatkow-atermicznych-w-szarym-styropianie
Schemat działania dodatków atermicznych w szarym styropianie (rys. PSPS)
psps-matryca-plyty
Matryca płyty (rys. PSPS)

Innowacyjność w praktyce  

Dla większości wyrobów do izolacji termicznej budynków, osiągnięcie przez przegrody zewnętrzne wymaganej już od 1 stycznia 2021 r. obniżonej wartości współczynnika przenikania ciepła (U) w praktyce oznaczać będzie najczęściej konieczność zwiększenia ich grubości. Może to wiązać się z pewnymi utrudnieniami użytkowymi i wykonawczymi. I tu pojawiają się praktyczne korzyści z innowacyjności szarego styropianu. Dzięki zdecydowanie lepszym parametrom szarych płyt, ich zastosowanie pozwoli na uzyskanie wymaganej poprawy izolacyjności przegrody bez konieczności zwiększania dotychczas stosowanej grubości warstwy ocieplenia!

Możliwość zastosowania cieńszej warstwy termoizolacji będzie miała szczególne znaczenie m.in. przy obróbkach dachowych, a także w obrębie otworów okiennych. Mniejsze zagłębienie okien w grubości przegrody pozwoli wpuścić do pomieszczeń więcej światła dziennego, co wpłynie na lepsze wykorzystanie i zbilansowanie energii - i przyjemniejsze odczucia domowników. 

Mniejsza grubość termoizolacji to także łatwiejsze wykonawstwo i niższa całkowita waga ocieplenia. Alternatywa w postaci szarych płyt, zwalnia z konieczności zastosowania izolacji grubszej i cięższej, zmniejsza ryzyko potencjalnych uszkodzeń elewacji i ich ewentualne skutki dla otoczenia. 

Przykład: zgodnie z obowiązującymi od 2021 wymaganiami izolacyjności przegród, do ocieplenia ściany z pustaka ceramicznego gr. 25 cm wystarczą płyty szarego styropianu o lambdzie 0,031 w/mK grubości 13 cm, lub standardowego białego o lambdzie 0,040 w/mK o grubości 16 cm. Zastosowanie wyrobów o gorszej lambdzie będzie wymagać nawet dodatkowych 7 cm izolacji. 

psps-styropian-szary-styropian-bialy-grubosc

Czytaj więcej:
HurtowniaStyropianu.pl
HurtowniaStyropianu.pl
*.30.26.41

Wysłany: 2020-09-15 18:19:11

Zapraszamy na zakupy :)