Sztuczna inteligencja wspomaga formowanie recyklatów

Sztuczna inteligencja wspomaga…

Europejskie przepisy i dyrektywy dotyczące WEEE i części samochodowych kierują przemysł polimerowy w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym i wyższego stopnia wykorzystania polimerów pochodzących z recyklingu.

Podczas gdy firmy zajmujące się recyklingiem udoskonalają technologie oddzielania odpadów z tworzyw sztucznych i opracowywania nowych związków z materiałów PIR (recykling poprzemysłowy) i PCR (recykling poużytkowy), przemysł przetwórczy stoi przed innymi wyzwaniami.

Jednym z kluczowych problemów jest obecnie utrzymanie stałej jakości części podczas procesu wtrysku przy użyciu mieszanek z zawartością materiałów pochodzących z recyklingu. Wahania jakości materiału pojawiają się z partii na partię, z worka na worek, a czasem z cyklu na cykl.

Firmy zajmujące się recyklingiem i producenci maszyn już opracowują różne procesy, aby zapewnić jak najlepszą jakość materiału i jak najlepiej dostosować parametry maszyny do zmieniających się właściwości materiału.

Technologie te nie są jednak w stanie dostrzec ani ingerować, gdy materiał opuszcza dyszę i wchodzi do formy. Obecne technologie, takie jak czujniki ciśnienia, nie mogą dostrzec wadliwego materiału lub produktu.

Avidens koncentruje się właśnie na wykrywaniu anomalii wewnątrz procesu formowania. Dzięki nowo opracowanym czujnikom DEA (analiza dielektryczna), technologia ta analizuje zachowanie polimeru wewnątrz gniazda. Pełny obraz i zachowanie związane z lepkością i plastyfikacją są monitorowane i gromadzone podczas każdego wtrysku. Później dane te są przetwarzane za pomocą sztucznej inteligencji i porównywane z wcześniej zebranymi zestawami danych, co pozwala na bezpośrednie przekazywanie informacji zwrotnych do maszyny w celu dostosowania parametrów zgodnie z zaobserwowanymi anomaliami.

avidens-image
Krzywe zachowania materiału wizualizowane przez czujniki dielektryczne

Avidens to wynik współpracy pomiędzy firmą SensXpert zajmującą się sensoryką i sztuczną inteligencją, firmą Schwarz Plastic Solutions zajmującą się przetwarzaniem i inżynierią polimerów, specjalistami od materiałów i laboratoriów Netzsch Analyzing & Testing oraz producentem form Precupa, specjalizującym się w integracji czujników w formach precyzyjnych. Pierwsze realizacje zostana zaprezentowane podczas targów Fakuma.