Tak działa instalacja do recyklingu butelek PET
Od silosów rozpoczyna się linia mycia i oczyszczania. Silosy mają konstrukcję ze stali nierdzewnej. Dzieje się tak, bo nie ma pewności, że przychodzące płatki PET są suche. Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwala zaś obniżyć koszty konserwacji i czyszczenia. Obydwa silosy posiadają przenośniki ślimakowe do transportu płatków na jeden wspólny przenośnik zasilający separator flotacyjny.
Z kolei zbiornik flotacyjny wyposażony jest w ślimak popychający płatki pod powierzchnię wody. Tam natomiast, przy pomocy obracającego się z dużą prędkością wału obrotowego z prętami, następuje wstrzykiwanie płatków do układu.
Zbiornik eliminuje napięcia powierzchniowe wody i ułatwia rozdzielenie płatków PET od płatków PE lub PP. Poliolefiny kierują się w stronę powierzchni, podczas gdy PET tonie. Ślimak denny transportuje wówczas płatki na przeciwną stronę zbiornika, gdzie znajduje się wlot do hydrocyklonu. Z kolei materiał pływający w postaci poliolefin lub papieru porusza się do spadu wody, gdzie jest usuwany z układu separacji flotacyjnej.
Później płatki PET są zasysane przez pompę z otwartym wirnikiem i popychane do hydrocyklonu. Tam odbywa się zwiększenie różnicy ciężarów właściwych poszczególnych frakcji materiałowych przez wykorzystanie siły odśrodkowej powstałej przez sam ruch wody.
Tym samym płatki PET i wszystko to co jest cięższe od wody, przechodzi do jednego wylotu, natomiast materiały unoszące się w wodzie przechodzą do innego wylotu i z powrotem do zbiornika. Po odwodnieniu płatki spadają do zbiornika maszyny myjącej.
W myjce spokojnie można regulować czas mycia płatków. Urządzenie posiada gruby obracający się wirnik z dużą ilością wypustek stalowych. Wirnik wywołuje tarcie na powierzchni płatków, co jest podstawą ich mycia. W trakcie mycia płatków maszyna wytwarza również wiele ciepła, a temperatura dochodzi do 90 st. C. Ciepło jest kontrolowane poprzez dostarczaną do układu wodę.
Kolejnym urządzeniem linii recyklingu jest płuczka wirowo-osuszająca. Usuwa ona brud z płatków PET oraz nadmiar zanieczyszczonej wody. W ten sposób uzyskuje się czyste płatki.
Płuczka ma kształt suszarki z tryskaczami wody w dolnej części. Ich rolą jest płukanie materiału przychodzącego z maszyny myjącej. Płatki, które opuszczają suszarkę trafiają do drugiego separatora flotacyjnego. Wpadający tu materiał PET jest stosunkowo słabo zanieczyszczony, dlatego w tym separatorze flotacyjnym nie trzeba filtrować wody.
Ostatnim etapem jest suszenie, za które odpowiada wirówka mechaniczna. To z niej oczyszczone i suche płatki PET trafiają do silosu ze stali nierdzewnej.