Targi Plastpol drogą do nowych rynków zbytu

Targi Plastpol drogą do nowych…

Europejska produkcja tworzyw w 2021 r. wzrosła z poziomu 53,9 do 57,2 mln ton - podaje Fundacja Plastics Europe Polska. Polska pod kątem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne zajmuje 3. miejsce (100 kg/os.), zaraz po Niemczech (140 kg/os.) i Włoszech (122 kg/os.). Nic więc dziwnego, że polskie targi branży przetwórczej Plastpol od lat są jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska już teraz ma silnie rozwinięty sektor przetwórczy, zatrudniający ponad 200 tys. osób. Według danych Plastics Europe, wielkość lokalnej produkcji tworzyw szacuje się na 1,7 mln ton. Dlatego też organizowane w tym kraju Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol stanowią popularny cel podróży firm szukających okazji do inwestycji i rozwoju. Tegoroczna edycja Targów Plastpol zapowiada się jako wydarzenie skupiające w sobie przedstawicieli każdego zakątka świata. Swoje produkty i usługi wystawią m.in. firmy z Turcji, Kataru, Niemiec, Włoch, Indii i krajów bałkańskich.

- Już teraz możemy pochwalić się dużym zainteresowaniem ze strony kilku ważnych firm z branży - mówi Kamil Perz, Dyrektor Projektu Plastpol. - Do listy wystawców tegorocznej edycji można zaliczyć takie firmy jak: Engel, Arburg, Wittmann, Albis, MOL Group, Lyondell Basell, Exxon Mobil czy Starlinger.

Przyszły rok w branży upłynie pod znakiem zamkniętego obiegu produkcyjnego. Obecna technologia pozwala na stworzenie maszyn operujących praktycznie bezpośrednio na plastiku z odzysku. To ogromna zmiana i dobra wiadomość dla sektora przetwórczego, ponieważ pozwala na całkowitą zmianę myślenia o przetwórstwie tworzyw sztucznych. Potwierdzają to analizy ogólnoświatowych instytucji działających w tej branży.

- Przemysł tworzyw sztucznych nieustannie rozwija nowe technologie, które usprawniają proces produkcyjny, obejmując więcej materiałów pochodzących z recyklingu, mniej materiałów, projekty umożliwiające recykling i lepszą wydajność w celu lepszej ochrony żywności i napojów, znacznie zmniejszając ilość odpadów - mówi Matt Seaholm, prezes organizacji Plastics Industry Association.

Targi Plastpol to ponad 900 firm z całego świata, niemal 34 tys. m.kw powierzchni wystawienniczej, a także prawie 20 tys. zwiedzających. Potencjał polskich targów przetwórczych dostrzegają także światowe instytucje. Zarówno Ambasada Angoli, jak i Qatar Development Bank wraz z Qatar Financial Centre zaprezentowały swój potencjał ekonomiczny i gospodarczy, nie tylko wystawiając się na targach, ale także organizując serie spotkań poświęconych możliwościom inwestycyjnym w tych krajach. Targi Kielce już od ponad ćwierć wieku oferują branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy przestrzeń do prowadzenia udanych spotkań biznesowych i zacieśniania kontaktów personalnych.

XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol odbędą się 23-26 maja 2023 w Targach Kielce.

Reportaże

Forum