
Pierwszym etapem procesu jest wstępna obróbka mechaniczna. Polega ona głównie na usunięciu odpadów wielkogabarytowych i rozdrobnieniu odpadów w celu ich homogenizacji. Następnie odpady ładowane są do komory autoklawu RotoSTERIL BEG 7000, gdzie zachodzi proces sterylizacji. Proces autoklawowania prowadzony jest w autoklawach okresowych, tzn. pusta komora autoklawu napełniana jest wsadem odpadów, następnie zachodzi obróbka cieplna, a po jej zakończeniu wysterylizowane odpady usuwane są z autoklawu. Taki cykl powtarzany jest wielokrotnie. Po umieszczeniu odpadów w autoklawie i jego szczelnym zamknięciu, wstrzykiwana jest para wodna pod ciśnieniem od 5 do 7 barów. Konstrukcja komory reaktora umożliwia mieszanie odpadów w trakcie obróbki cieplnej. Warunki takie utrzymywane są przez około 3 godziny, po czym ciśnienie jest obniżane a odpady są usuwane z komory.
Proces autoklawowania zachodzi w temperaturze 120-160 st. C, dlatego możliwe jest efektywne zabicie wszystkich bakterii obecnych w odpadach oraz pozbycie się przykrego zapachu. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie objętości odpadów w wyniku obróbki cieplnej o około 60 proc. oraz masy o około 15 proc. Ułatwia to magazynowanie, transport i dalsze mechaniczne przetwarzanie wysterylizowanych odpadów. Surowce wtórne stają się czyste, gdyż zostały pozbawione etykiet oraz zabrudzeń materią organiczną. Poprocesowa mieszanina zawiera także rozwłókniony papier, karton oraz odpady kuchenne i frakcję mineralną.
Po zakończeniu procesu sterylizacji i wyładowaniu wsadu do bufora międzyprocesowego następuje naturalna stabilizacja odpadów, wyrównanie ich temperatury z temperaturą otoczenia oraz odparowanie wilgoci. Wydobyty z komory materiał ma potencjał do dalszej mechanicznej segregacji, odzysku surowcowego, organicznego oraz energetycznego, jest bowiem suchy i łatwo się rozdziela.