Metoda RTM jest szeroko stosowaną techniką przetwórczą.
RTM to skrót od procesu nazywającego się Resin Transfer Moulding. Po polsku oznacza to przetłoczone formowanie żywicy.
Rodzina technologii RTM jest grupą technologii, w skład której wchodzą techniki umożliwiające produkcje laminatów. Chodzi tu o wstrzyknięcie żywicy do gniazda dwustronnie sztywnej formy.
Technologie RTM, w porównaniu do kontaktowych technologii produkcji laminatów, umożliwiają m.in. zmniejszenie emisji styrenu, możliwość wzrostu wydajności produkcji, poprawę warunków pracy i czystości produkcji, lepszą kontrolę i zmniejszenie zużycia materiałów, wysoką jakość i powtarzalność produkcji, wytwarzanie obustronnie gładkich detali oraz detali o różnej geometrii strony lewej i prawej.
Proces produkcji laminatu w technologii RTM przebiega przez kilka etapów. W pierwszym następuje nałożenie żelkotu na formę. W drugim etapie mamy do czynienia z układaniem zbrojenia. Potem następuje wystrzyknięcie zainicjowanej żywicy do gniazda formy wyłożonej zbrojeniem. Jako żywic można używać żywic poliestrowych, winyloestrowych, epoksydowych, w zależności od oczekiwanych właściwości laminatu. W czwartym etapie utwardza się laminat w zamkniętej formie. Na koniec odbywa się odformowanie elementu i przygotowanie formy do kolejnego cyklu produkcyjnego.
Warto wiedzieć, że oprócz ciśnienia pod którym przetłaczana jest żywica stosuje się niekiedy także próżnię wspomagającą zamykanie formy i zapewniającą lepsze przesycenie wzmocnienia. Przy czym trzeba dodać, iż w metodzie RTM ciśnienia stosowane do formowania wyrobów są znacznie wyższe niż przy stosowaniu jedynie próżni a dwustronne formy muszą być znacznie sztywniejsze i precyzyjniejsze. Wpływa to pozytywnie na jakość i powtarzalność wyrobów. Zmechanizowanie procesu przesycania wzmocnienia zmniejsza pracochłonność procesu, a wykorzystanie ciepła egzotermicznej reakcją utwardzania żywic skraca cykl formowania wyrobów.
Metoda RTM jest więc, jak już wspomniano, znacznie wydajniejsza i pozwala na produkcję wyrobów kompozytowych o wyższej jakości i większej powtarzalności niż metoda kontaktowa. Stosowane kompozycje żywic można w znacznie większym stopniu modyfikować przez dodatek wypełniaczy.