Międzynarodowe Targi Kauczuku i Tworzyw SztucznychK 2007 odbędą się w dniach 23 – 31 października. To największe globalne wydarzenie w branży tworzyw sztucznych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują jak największa ilość atrakcyjnych pokazów, spotkań, konferencji.
Dotychczas nie ma zarówno seryjnie dostępnego samochodu wykonanego w całości z tworzyw sztucznych, jak również nie powstał jeszcze domu zbudowany wyłącznie z tworzyw sztucznych. Jednak pod tradycyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak kamienie, zaprawa i beton w prawie każdym nowoczesnym domu kryją się tworzywa sztuczne.
W coraz większym stopniu opisywany trend dotyczy także odremontowanego starego budownictwa. Jednakże materiały polimerowe znaleźć można nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również na ulicach, mostach i kanałach. Zarówno śmigła wiatraków, ekrany dźwiękochłonne przy autostradach, toki szynowe, jak również duża część używanych przy budowie środków do malowania wykonana jest z tworzyw sztucznych. W Niemczech, co czwarta przetworzona tona tworzyw sztucznych przeznaczana jest na budownictwo.
Oszczędzanie energii przy pomocy tworzyw sztucznych
Ważnym aspektem przemawiającym za użyciem tworzyw sztucznych w budownictwie jest ochrona cieplna. I dlatego obecnie materiały syntetyczne mają swoje „pięć minut”. Dotyczy to nie tylko materiałów izolacyjnych instalowanych pod dachem, podłogą i na ścianach, ale także profili okiennych oraz zewnętrznych paneli ściennych wykonanych z tworzyw sztucznych.Używane wcześniej systemy dwu- lub co najwyżej trzykomorowe do okien PVC stopniowo zastępują jeszcze efektywniejsze profile cztero- i sześciokomorowe. Dalszą poprawę jakości właściwości termicznych daje również wypełnianie komór profili pianką poliuretanową.
Co więcej, w tworzywach sztucznych w postaci pianki, drzemie jeszcze cała masa potencjału oszczędnościowego. Szacunkowo 25 proc. wszystkich domów mieszkalnych w Niemczech, to stare budownictwo, które nie posiada izolacji cieplnej. Zużycie materiałów grzewczych jest dziesięciokrotnie wyższe w przypadku starego budownictwa niż w przypadku budynków dobrze odremontowanych i nowych.
Przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej zapotrzebowanie na energię dałoby się obniżyć aż do 80 procent. Pianka z tworzyw sztucznych jest tutaj właściwym wyborem: tylko jeden centymetr jej grubości daje prawie tyle, co 15 centymetrów muru lub pół metra warstwy betonu.
Połowa czynszu
Efektywna izolacja cieplna wychodzi jednocześnie na dobre ochronie środowiska. W końcu to napędzane na ropę i gaz ziemny instalacje grzewcze w budynkach są odpowiedzialne za ok. 40 procent emisji dwutlenku węgla (CO2) w Niemczech. Stanowi to blisko 220 milionów ton CO2 rocznie. Udział w 95 procentach tej całości mają stare, nieremontowane budynki.Zdaniem fachowców, gdyby te miliony mieszkań w starym budownictwie zostało wyposażonych w odpowiednią izolację cieplną i akustyczną oraz specjalne, ciepłochronne okna PCV, a dodatkowo udałoby się zastosować dalsze środki, m.in. energię słoneczną, zmodernizować urządzenia grzewcze lub nawet ogniwa paliwowe, wówczas emisja dwutlenku węgla uległaby redukcji o 150 milionów ton.
I to byłaby już "połowa czynszu", co oznacza połowę zamierzonego na poziomie krajowym celu w kwestii ochrony powietrza.