Tymbark Aseptic - nowe przedsięwzięcie w Tymbarku
Jest to technologia nowej generacji, która umożliwia produkcję soków i napojów bez konserwantów i barwników, w specjalnych opakowaniach plastikowych. Unikalny proces produkcji i kontrola sterylności zagwarantowana jest na każdym etapie.
Światowy rynek opakowań plastikowych w segmencie soków i napojów rośnie. Według firmy Euromonitor opakowania plastikowe w roku 1999 stanowiły 51% rynku, a w 2002 już 61%. Na rynku istnieją dwa rodzaje napojów w opakowaniach plastikowych: napoje w opakowaniach typu PET (popularne w Polsce, wymagające konserwantów) oraz soki i napoje w butelkach aseptycznych (właśnie wprowadzane przez Tymbark, bez barwników i konserwantów).
Największe koncerny światowe technologię aseptyczną już z powodzeniem stosują m.in. Del Monte i Ribena (Anglia), Pfanner (Austria), Granini (Niemcy) oraz Tropicana (USA). W Polsce opakowania plastikowe stanowią 33% rynku i obserwuje się tendencję wzrostową. W ubiegłym roku w porównaniu z 2002 zanotowano 28% wzrost.
Plakat na plaży nad Bałtykiem fot. Plastech.pl
Tymbark Aseptic zadebiutuje na rynku latem. Specjalna membrana (zamknięcie), dodatkowa warstwa ochronna opakowania oraz niska temperatura rozlewu gwarantują naturalność Tymbarku - doskonały smak oraz jakość bez użycia barwników i konserwantów. Poręczny kształt opakowania oraz odpowiednia pojemność (0,5 l) to dalsze atuty napojów Tymbark Aseptic, które sprawiają, że produkt sprawdzi się w podróży, na rowerze, w szkole i na plaży.
Wprowadzeniu na rynek towarzyszyć będzie mocna kampania telewizyjna i prasowa. Tymbark Aseptic to największa jednorazowa inwestycja Tymbarku, a zarazem największe przedsięwzięcie w historii firmy. Wartość inwestycji wyniosła około 60 mln zł. Koszt inwestycji jest trzy razy większy w porównaniu do kosztu zainstalowania technologii stosowanej przy produkcji napojów z konserwantami w zwykłej butelce.
Kompletną linię z urządzeniem rozlewniczym typu FILLSTAR Fx z elektronicznym napełnianiem wolumetrycznym dostarcza włoska firma Procomac, dla której będzie to już 50 zainstalowania linia do rozlewu aseptycznego.