Dysze wykonane są w opatentowanej technologii Mold-Masters, w której elementy grzejne wlutowane są próżniowo w korpus. Korpus jest wielowarstwową strukturą, przygotowaną ze specjalnie dobranych stopów i materiałów. Sam element grzejny jest częścią samej dyszy, a nie jej elementem. Takie ulokowanie elementu grzejnego skutkuje nie tylko idealnym profilem temperaturowym ale również, wydłużonym czasem jego życia oraz oszczędnością energii zużywanej przez układ układ gorącokanałowy, co bezpośrednio wpływa na koszty produkcji.
Dysze występują w wersji otwartej, jak i zamykanej. Napędy zamykania dysz mogą być napędzane siłownikami pneumatycznymi lub hydraulicznymi. Możliwy jest również napęd bazujący na silnikach serwo - jest to tak zwany system E-Drive. Jest on idealnym rozwiązaniem do precyzyjnych aplikacji wielogniazdowych, w tym w środowisku czystych pomieszczeń oraz tam, gdzie nie są dozwolone napędy hydrauliczne. Zużywa tylko 10 proc. energii zużywanej przez tradycyjne systemy zamykające. Zsynchronizowany ruch wszystkich iglic zapewnia stały i powtarzalny skok iglic wymagany w szczególności w przypadku produkcji małych detali oraz przy wąskiej tolerancji. Poza tym charakteryzuje się większą siłą zamknięcia i szybkością niż w układach pneumatycznych. Skok oraz profil prędkości zamykania iglic może odbywać się na maszynie poprzez nastawy na jego zintegrowanym sterowniku.
Korpus dyszy z serii SUMMIT
Każdy element układu SUMMIT został stworzony od nowa. Specjalne pierścienie dystansowe wykonane z ceramiki, specjalne powłoki na iglicach , czy specjalne prowadzenia iglic powodujące brak zalegania tworzywa oraz szybszą zmianę koloru.
Przykładowy 16-krotny zamykany pneumatycznie układ SUMMIT
Seria SUMMIT jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających aplikacji z branż medycznej, higieny osobistej, opakowaniowej oraz technicznej, gdzie zastosowane tworzywa są ekstremalnie wrażliwe na stabilność temperaturowa, wymagają odporności na korozję oraz kompatybilności chemicznej.
Profil temperaturowy dyszy SUMMIT oraz konkurencyjnej
Sercem systemu jest idealnie naturalnie zbalansowany rozdzielacz wykonany w technologii iFLOW. Rozdzielacze Mold-Masters nie są rozwiązaniem klasycznym, polegającym na przewiercaniu bloków stalowych. Innowacyjna technologia Mold-Masters polegająca na łączeniu dwóch połówek w monolit oferuje możliwości, które nie są osiągalne konwencjonalną metodą. Frezowane i polerowane kanały umożliwiają nieograniczony rozkład i zapobiegają tworzeniu ostrych krawędzi oraz tzw. martwych stref, które zwykle są cechami rozdzielaczy przewiercanych. Rozdzielacze są naturalnie zbalansowane, spełniają wymagania czystej i szybkiej zmiany koloru oraz minimalnego spadku ciśnienia.
Rozdzielacze wykonane w technologii iFLOW
Dopełnieniem rozwiązania są kompletne gorące połowy, również wykonane ze stali nierdzewnej. Są to zoptymalizowane pod kątem rozkładu temperatury płyty, które zabudowując układ, tworzą unikalne rozwiązanie, którego nie można porównać z żadnym innym.
Przykładowe gorące połowy SUMMIT
Mold-Masters istnieje od 1963 roku, jest światowym liderem technologii gorącokanałowej oraz technologii regulacji temperatury. Ponad 50% wszystkich patentów w branży należy do firmy Mold-Masters.