W Targach Kielce montują… fabrykę! Plastpol startuje już we wtorek, 21 maja

W Targach Kielce montują……

Nowatorskie na światowym rynku maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych już zajmują miejsca w Targach Kielce. Fachowcy ustawiają i montują całe linie produkcyjne. We wtorek, 21 maja zostaną uruchomione, by tysiące zwiedzających poznawało ich możliwości i podejmowało decyzje o zakupie. Przez cztery dni najnowsze technologie do przetwarzania tworzyw pokażą swoje możliwości, ekspresowo będą produkować m.in. kufle do piwa, butelki, tłoki do strzykawek i skrzynki warsztatowe.

Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol to najbardziej międzynarodowa wystawa Targów Kielce oraz jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń tej branży. Ponad połowa z 600 wystawców to zagraniczne przedsiębiorstwa. Firmy z 31 krajów Azji, Europy i Bliskiego Wschodu zaprezentują przełomowe technologie, rozwiązania, materiały i surowce. Zwiedzający już rejestrują się na wydarzenie. - Spodziewamy się kilkunastu tysięcy gości z różnych branż wykorzystujących tworzywa sztuczne, jak przemysł medyczny, spożywczy, kosmetyczny, automotive, AGD, przemysł lotniczy - mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

targikielce-plastpol-9

Fabryka w Targach Kielce

Unikatową wartością targów Plastpol jest możliwość przyjrzenia się procesowi produkcji. Tysiące maszyn, przede wszystkim wysokotechnologiczne wytłaczarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, roboty, całe linie produkcyjne, systemy zarządzania produkcją, urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych zwiedzający poznają w pracy na żywo. - Szansa na porównanie wielu pracujących urządzeń przyśpiesza decyzje kontraktacyjne, co wiąże się z rozwojem przedsiębiorstw - zauważa Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. - Rokrocznie na naszym wydarzeniu zapadają decyzje zakupowe, zawierane są kontrakty międzynarodowe warte miliony euro. Dzięki nim firmy zwiększaną moce produkcyjne, poprawiają jakość pracy, dzięki czemu wchodzą na nowe rynki zbytu.

Imponująca będzie także oferta narzędzi, form, surowców, granulatów i recyklatów, dodatków i barwników. Kolejne przedsiębiorstwa oferować będą profesjonalne usługi, związane m.in. z dystrybucją, logistyką i transportem.

targikielce-plastpol-1

Rewolucyjne technologie w Kielcach

Rozwiązania, które zostaną zaprezentowane, odpowiedzą na wyzwania stawiane przed branżą, jak dążenie do maksymalnego oszczędzania energii, zwiększanie jakości wyrobów, a także konieczność wykorzystywania do produkcji surowców z recyklingu. Po raz pierwszy na targach Plastpol stanie wtryskarka zasilana przyjazną energią z ogniw fotowoltaicznych. Kolejna nowatorska maszyna zostanie w Kielcach zaprezentowana po raz drugi na świecie, będzie to europejska premiera. Kolejna nowości niosą oszczędność energii nawet o 30 - 40 procent. Zwiedzający zobaczą produkcję 0,5-litrowych kufli do piwa w cyklu trwającym 31 sekund, tłoków do strzykawek, końcówek do pipet medycznych, skrzynek warsztatowych, akcesoriów dla branży spożywczej. Jedyna w swoim rodzaju japońska maszyna do wytłaczania z rozdmuchem będzie produkowała butelki. - Linie produkcyjne są już montowane, ustawienie kilku maszyn w jedną sprawnie działającą całość zajmuje nawet kilkanaście dni. Stąd tak cenna jest opcja przyjrzenia się wielu pracującym urządzeniom w jednym miejscu i czasie, podczas targów w Kielcach - podkreśla Kamil Perz.

W Targach Kielce zajmą także przedsiębiorstwa oferujące surowce do przetwórstwa, jak granulaty, barwniki, recyklaty. Nowością będą recyklaty wysokiej jakości, coraz bardziej pożądane w branży, podobnie jak dodatki procesowe niezawierające związków szkodliwych dla środowiska.

Wiedza i dyskusje w czasie targów Plastpol

Wystawie pełnej oferty dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych towarzyszą konferencje podejmujące kluczowe dla jej rozwoju kwestie, jak te związane z transformacją produkcji i wykorzystywaniem coraz większej ilości surowców pochodzących z recyklingu. Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, przedstawi aktualne dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy. Fundacja przygotowuje też wystawę „The Plastics Transition”, w myśl hasła „Jak zmieni się system tworzyw sztucznych w Europie do 2050 roku?”. Plansze będzie można zobaczyć w każdej hali Targów Kielce. Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu wraz PlasticsEurope omówią zmiany w branży związane z obiegiem zamkniętym w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Oczekiwaną wiedzę dotyczącą m.in. energooszczędności technologii przyniesie Seminarium Techniczne Plastech Info, którą Targi Kielce organizują we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Kolejne informacje padną podczas konferencji organizowanej przez TMBK Partners pod hasłem „Zrównoważone podejście do zielonej transformacji w materiałach polimerowych”.

Unikatowe obrazy i rzeźby z recyklingu w Targach Kielce

Wystawie innowacji w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych będzie towarzyszyła unikatowa wystawy sztuki. Od 21 do 24 maja w Targach Kielce zwiedzający zobaczą obrazy olejne oraz rzeźby wykonane przez wystawców. Artyści na co dzień pracują w tej branży, m.in. kierują firmami działającymi na skalę międzynarodową, a ich pasją jest malarstwo bądź rzeźbienie. W hali A pojawią się m.in. obrazy Magdaleny i Adama Laabs nagradzane i prezentowane m.in. w galeriach w Mediolanie i Paryżu. Z kolei Belg Tom Dierick zaprezentuje rzeźby z tworzyw sztucznych.

- Plastpol będzie kompleksowym wydarzeniem dla światowej branży tworzyw sztucznych. Zapraszamy każdego związanego z tą branżą od 21 do 24 maja do Targów Kielce. Wszystkie informacje zwiedzający znajdą na stronie plastpol.com - zaprasza Kamil Perz. XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol potrwają od 21 do 24 maja 2024 w Targach Kielce. Więcej na targikielce.pl/plastpol


Czytaj więcej:
Targi 1319