Przedstawiciele związków zawodowych Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach protestują przeciwko propozycji zarządu ZAT odnośnie podziału zysku za 2006 rok. Jednocześnie z okazji 80 - lecia istnienia ZAT uczniowie mościckich szkół gimnazjalnych i średnich uczestniczą w nietypowych lekcjach historii, na których poznają historię zakładów.
Obniżenie przez radę proponowanej przez zarząd kwoty nagrody z zysku przeznaczonej dla pracowników spotkało się z ich protestem. Przedstawiciele NSZZ Pracowników ZAT, AZZ Pracowników ZAT i ZZ "Kontra" wystosowali oficjalne pismo do władz spółki, w którym grożą podjęciem akcji strajkowej.
- Nie możemy dopuścić do dalszego ubożenia rzeszy pracowników i ich rodzin. Nie pozwolimy by kolejne decyzje urzędników Nafty Polskiej i Ministerstwa Skarbu Państwa powodowały negatywne skutki dla ZAT. Już w zeszłym roku wstrzymanie prywatyzacji skutkowało pozbawieniem pracowników kwoty 10 tysięcy złotych premii, a Zakłady kilkuset milionów złotych na inwestycje - napisali pracownicy ZAT.
Ponadto związkowcy poinformowali zarząd spółki, że jeśli nie zmieni decyzji o podziale zysku, wstąpią na drogę sporu zbiorowego, nie wykluczając akcji strajkowej. Prezydia związków zawodowych, mają również zamiar udać się do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o spowodowanie zmian w składzie Rady Nadzorczej ZAT.
Sa i lepsze informacje napływające z ZAT. W czasie gdy ich pracownicy protestują, młodzi uczniowie mościckich szkół mają okazję dowiedzieć się wszystkiego na temat Zakładów, ich historii oraz tajników prowadzenia skutecznego biznesu.
W muzeum firmy odbywają się bowiem specjalne lekcje z okazji 80 rocznicy istnienia ZAT. Zorganizowały je Zakłady chcąc spopularyzować wiedzę o sobie samych.
Tematyka lekcji obejmuje m.in genezę powstania Państwowej Fabryki Związków Zawodowych w Mościcach, budowę fabryki i osiedla przyfabrycznego, dzieje Mościc w okresie wielkiego kryzysu lat 30., losy PFZA do wybuchu II wojny światowej, okres II wojny światowej – Stickstoffwerke Moscice, a także powojenne inwestycje – „Tarnów-II”, funkcjonowanie Zakłądów Azotowych po transformacji ustrojowej oraz ZAT S.A. na ścieżce prywatyzacji.
Podczas 45 minutowej lekcji pokazywany jest także archiwalny film z udziałem m.in. prof. Ignacego Mościckiego, prezydenta RP w latach 1926-39 oraz nagranie dźwiękowe wywiadu z Eugeniuszem Kwiatkowskim, międzywojennym ministrem oraz dyrektorem PFZA w latach 1931-1935.