W katowickiej fabryce Unilever coboty przyspieszają proces paletyzacji 

W katowickiej fabryce Unilever…

Sześć cobotów Universal Robots pracuje w katowickiej fabryce Unilever, jednego z największych na świecie producentów w branży FMCG i właściciela około 400 marek dostarczanych do 190 krajów. Całkowita automatyzacja paletyzacji z wykorzystaniem cobotów zwiększyła wydajność procesu i pozwoliła na przesunięcie pracowników do bardziej wartościowych zadań. Szacowany okres zwrotu z inwestycji w roboty współpracujące UR w Unilever to około 12 miesięcy.

Unilever ma w Polsce cztery zakłady produkcyjne. Jeden z nich, w Katowicach, zajmuje się pakowaniem herbaty dostarczanej do fabryki w 25 kilogramowych workach. Zapakowane przez pracowników do kartonów pudełka z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań.

- Wdrożenie robotów współpracujących w Unilever to doskonały przykład na to, jak szybko można wdrożyć automatyzację i przyspieszyć w ten sposób procesy produkcyjne, a z drugiej strony poprawić ergonomię pracy. Cieszy nas fakt, że automatycy Unilever skorzystali z Akademii Universal Robots i w ten sposób zyskali podstawową wiedzę na temat wdrażania, programowania i obsługi cobotów UR. Jednocześnie z satysfakcją obserwujemy, że wraz z poznawaniem możliwości naszych robotów, firmy identyfikują coraz więcej procesów i obszarów, które mogą być efektywnie zautomatyzowane. To pokazuje, jak elastycznym i uniwersalnym rozwiązaniem są coboty - mówi Slavoj Musilek, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

Coboty odpowiedzią na sytuację na rynku pracy

Zakład Unilever w Katowicach obejmuje dwie hale produkcyjne i zatrudnia około 400 osób. - Od dłuższego czasu obserwujemy trudności z utrzymaniem i pozyskaniem pracowników do realizowania powtarzalnych, manualnych zadań związanych z pakowaniem i paletyzacją - często także uciążliwych z uwagi na gabaryty towarów. Potrzebowaliśmy rozwiązania automatyzującego te procesy - mówi Dariusz Ratajczak, Automation Senior Specialist w Unilever. 

Wyzwaniem dla Unilever było znalezienie elastycznego robota o odpowiednim zasięgu ramion i wystarczającym udźwigu, intuicyjnego w obsłudze i programowaniu. 

Automatyzacja procesu paletyzacji

Unilever w pełni zautomatyzował 2 linie produkcyjne w Katowicach - przy pracach związanych z pakowaniem herbaty pracuje sześć cobotów UR10. Przed wdrożeniem automatyzacji wszystkie zadania wykonywane były przez człowieka. Operator na stanowisku pracy spędzał około 70% czasu pakując i 30% czasu paletyzując. Całkowita automatyzacja paletyzowania przez coboty sprawiła, że operatorzy zostali odciążeni z 30% zadań. Coboty wykonują najbardziej uciążliwe prace i są przy tym wyjątkowo wydajne - umieszczają na paletach około 1100 kartonów podczas ośmiogodzinnej zmiany. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru.

Intuicyjne programowanie robotów

Programowanie robotów w fabryce Unilever w Katowicach rożni się w zależności od kształtu i wielkości stosowanych na danym stanowisku opakowań kartonowych. W każdym przypadku proces ten przebiega jednak podobnie. Po osiągnięciu zakładanej przez program liczby kartoników na palecie, robot zaczyna kolejną warstwę. Paleta zawiera zwykle od sześciu do dziesięciu warstw i liczy od dziesięciu do dwudziestu jeden pudełek w każdej warstwie. Po zakończeniu układania warstwy robot oblicza nową wysokość i wyznacza punkt, w którym ma zacząć kolejną. W tym czasie operator, gdy tylko zauważy, że robot zaczyna układać kartony na kolejnej palecie, odjeżdża z załadowanym towarem. Ułożenie całej palety zajmuje cobotowi od 20 do 30 minut.

Przed wdrożeniem cobotów UR automatycy Unilever rozważali także skorzystanie z gotowego rozwiązania, jakim jest użycie robotów dedykowanych do paletyzacji. Biorąc pod uwagę za i przeciw, zespół doszedł do wniosku, że zastosowanie cobotów UR będzie rozwiązaniem bardziej elastycznym, prostszym we wdrożeniu i pozwoli na szybszy zwrot z inwestycji. 

- Przed automatyzacją pracownicy wykonujący powtarzalne czynności musieli m.in. schylać się, by układać pudełka na niższych warstwach palety. Tę najcięższą czynność udało nam się całkowicie wyeliminować dzięki robotom UR - mówi Dariusz Ratajczak.

Przyszłość robotyzacji w Unilever

Wdrożenie robotów współpracujących jest rozważane także w innych zakładach Unilever. Automatycy z Katowic chętnie dzielą się doświadczeniami, opisując, jak rozwiązali problem paletyzacji dzięki zastosowaniu cobotów. Pracują także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji umożliwiającego robotom współpracującym pobieranie z palet materiałów do produkcji. 

ur-unilever-4



Czytaj więcej:
Roboty 222

Reportaże

Forum