Bezpośrednie zasilanie maszyn i urządzeń peryferyjnych prądem stałym, zamiast prądem zmiennym obiecuje wzrost efektywności energetycznej i rentowności nawet o 15%. Firma Wittmann jest pionierem w konstrukcji wtryskarek i peryferii zasilanych prądem stałym i na swych Dniach Kompetencyjnych 2024 postawiła kolejny kamień milowy. Dzięki regulatorowi temperatury Tempro plus DC możliwe stało się teraz wykorzystanie energii prądu stałego generowanej bezpośrednio przez energię słoneczną do zasilania termostatu. Co równie ważne nowa konstrukcja pozwala uniknąć strat wynikających z konwersji energii.
Rozwój energii odnawialnej skupia się na dostarczaniu energii za pośrednictwem sieci prądu stałego. Energia słoneczna, wiatrowa i inne rodzaje energii odnawialnej są wytwarzane w postaci prądu stałego (DC). Jednak normalne zasilanie ma postać prądu zmiennego (AC). Źródła energii alternatywnej generują prąd stały, który dla transportu i dystrybucji przekształcany jest w prąd zmienny. W niektórych przypadkach prąd zmienny z powrotem przekształcany w prąd stały w punkcie poboru. Zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w normalnym życiu codziennym, prąd stały jest stale przekształcany w prąd zmienny i odwrotnie. Powoduje to, ze przy każdej konwersji część energii jest tracona. Zmniejsza to efektywność energetyczną aplikacji.
Tworzenie sieci prądu stałego równolegle do istniejącego zasilania prądem zmiennym ma tę zaletę, że wytwarzany prąd stały jest wykorzystywany bezpośrednio. Straty konwersji, które nadal powstają w drodze z własnej instalacji fotowoltaicznej przez przetwornice napięcia stałego do maszyny, są absolutnie minimalne. Firma Wittmann postawiła sobie za cel wykorzystanie tego niewykorzystanego dotąd potencjału efektywności.
Na targach K2022 firma Wittmann po raz pierwszy zaprezentowała jako studium koncepcyjne, w pełni elektryczną wtryskarkę EcoPower DC zasilaną prądem stałym. Prezentację wtryskarki uzupełnił robot z serii Wittmann WX DC, on również zasilany był bezpośrednio prądem stałym.
Dziś wszystko jest gotowe do produkcji seryjnej.
Wraz ze firmą partnerską Innovenergy firma Wittmann doprowadziła technologię formowania wtryskowego zasilanego prądem stałym do dojrzałości produkcji seryjnej. Firma innovenergy specjalizuje się w instalowaniu sieci prądu stałego w zakładach przemysłowych i innych obszarach, a także w opracowywaniu i produkcji magazynów energii opartych na wykorzystaniu chlorku sodu (soli kuchennej). Tymczasowe magazynowanie prądu stałego w magazynach energii jest znacznie bardziej energooszczędne w sieciach prądu stałego niż w przypadku korzystania z sieci prądu zmiennego i falowników.
Z okazji Dni Kompetencyjnych 2024 firma Wittmann rozszerzyła gamę komponentów do formowania wtryskowego dostępnych do stosowania w sieciach prądu stałego o regulatory temperatury. Nowy Tempro plus DC osiąga dokładnie takie same wysokie wskaźniki wydajności, jak równoważne konwencjonalne modele Tempro plus zasilane prądem zmiennym. Na przykład Tempro plus D90 DC zaprezentowany na Dniach Kompetencyjnych, przystosowany do temperatur do 90°C, ma moc grzewczą 9 kW przy napięciu 750 V DC. Wydajność chłodnicza wynosi 40 kW przy różnicy temperatur 75 K.
Wersja DC jest już dostarczana z silnikiem synchronicznym o mocy 1,1 kW i falownikiem w ramach standardowego pakietu wyposażenia. Silnik napędza bezuszczelkową pompę nurnikową o maksymalnym ciśnieniu roboczym 7,5 bar i maksymalnym przepływie 60 l/min. W trybie bez kawitacji osiągane są praktyczne wartości do 40 l/min i 5 barów. Falownik umożliwia bezpośrednie podłączenie do obwodu pośredniego maszyny, a także regulację prędkości obrotowej zgodnie z żądanymi parametrami procesu. W ten sposób zapobiega się stratom konwersji, a prędkość pompy jest dostosowana do wymagań procesu. Rezultatem jest dwukrotny wzrost efektywności energetycznej.
Osobom, które nie mogły przybyć na tegoroczne targi Plastpol pragniemy przypomnieć, ze zaprezentowana na stoisku Wittmann Wtryskarka EcoPower 180/750+ DC i współpracujący z nią robot Wittmann WX 142 DC zostały nagrodzone złotym medalem targowym