Projektowanie jest jego pasją i widać to w produktach jego firmy. Tomaz dos Santos jest właścicielem i dyrektorem generalnym firmy Thomriss, czołowego brazylijskiego producenta opakowań kosmetycznych, specjalizującego się w kredkach do brwi i tuszach do rzęs. Codzienne wyzwanie dos Santos: łączenie wysokiej jakości powierzchni wyrobów ze zrównoważoną i ekonomiczną produkcją. Wsparcie w realizacji tego wyzwania zapewnia firma Wittmann, dostawca w zakresie maszyn, automatyki, urządzeń peryferyjnych, a także technologii.
Tomaz dos Santos jest szczególnie dumny z wybudowanego dziesięć lat temu zakładu w Lençóis Paulista. Zakład położony jest prawie 280 kilometrów na północny zachód od miasta São Paulo i posiada największą w firmie strefę produkcji czystej. - Jakość jest dla nas najważniejszym kryterium - wyjaśnia nam prezes podczas wizyty w zakładzie produkcyjnym. Na stole w dużej, jasnej sali konferencyjnej znajdują się różnorodne opakowania, w tym szminki, tubki tuszów do rzęs, słoiczki na kosmetyki i buteleczki z kroplomierzem do preparatów płynnych. Dostępnych jest ponad 50 różnych formatów opakowań. Jest to niewiarygodnie wysoka liczba w przypadku produkcji wtryskowej. Warto pamiętać, że np. do stworzenia samej szminki potrzebnych jest co najmniej pięć elementów, a każdy produkt można zamówić w niezliczonej liczbie wariantów. Wszystkie produkty dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów, z przejściami tonalnymi. Wiele części opakowań jest zadrukowanych, pomalowanych lub metalizowanych. Szczególną uwagę przyciągają anodowane na różowo pojemniki na błyszczyk do ust, które błyszczą się wyjątkowo elegancko.
- Możliwe jest to tylko przy produkcji o wysokiej precyzji i czystości - wyjaśnia dos Santos. Nawet najmniejsza drobinka kurzu i najmniejsze nierówności byłyby wyraźnie widoczne po metalizacji i stanowiłyby podstawę odrzucenia wyrobu. Podstawą uzyskania idealnych powierzchni jest wysoka dokładność procesu wtrysku. W hali wtryskarek znajdują się 44 wtryskarki o sile zwarcia od 120 do 240 ton. Prawie wszystkie z nich to maszyny SmartPower firmy Wittmann. Firma wytwarza w technologii wtrysku 65 procent produkowanych opakowań.
- Wtryskarki SmartPower łączą w sobie niezwykle precyzyjne ruchy maszyny z dużą dynamiką i wysoką wydajnością - wyjaśnia Cássio Luis Saltori, dyrektor zarządzający Wittmann Battenfeld Brasil. - Dzięki tym właściwościom seria ta jest predestynowana do zastosowania w szczególnie wrażliwej na cenę produkcji wyrafinowanych opakowań kosmetycznych.
Technologia napędu zastosowana w konstrukcji wtryskarek SmartPower łączy szybko reagujące silniki serwo z wydajnymi pompami o stałej wydajności, co umożliwia bardzo szybkie i jednocześnie precyzyjne ruchy maszyny przy minimalnym zużyciu energii. Dodatkowy efekt oszczędności energii uzyskuje się dzięki systemowi odzyskiwania energii KERS, który podczas hamowania zamienia energię kinetyczną na energię elektryczną. Odzyskaną w ten sposób energię wykorzystuje się do ogrzania cylindra układu plastyfikującego.
Stała jakość przy niższych kosztach produkcji
Współpraca między Wittmann Battenfeld Brasil a Firmą Thomrissem przerodziła się już dawno w przyjaźń. Tomaz dos Santos i Marcos Cardenal z Wittmann Battenfeld Brasil znają się od 33 lat. W 1990 rokup. dos Santos założył własną firmę i zakupił pierwsze wtryskarki. Mimo że firma od początku była przekonana do Wittmann Battenfeld, początkowo zainwestowała w wtryskarki pochodzące od chińskiego dostawcy. Jak wyjaśnia dyrektor zarządzający, ze względów finansowych. Jednak jakość tych maszyn nie przekonała. Dlatego do naszej fabryki trafiają wyłącznie maszyny pochodzące z Grupy Wittmann. Ze względu na bardzo wysoką stabilność procesu i powtarzalność jakości, jest to ostatecznie tańsze rozwiązanie. Nie można zapomnieć o wsparciu w wdrażaniu aplikacji, którego udzieliła nam firma Battenfeld. - Moja rodzina zawsze mówi: Tomaz, twoje drugie imię to Battenfeld - mówi nam dos Santos z przymrużeniem oka - To niemal romans między mną a moim dostawcą technologii.
Marka wtryskarek Battenfeld jest częścią Grupy Wittmann od 2008 roku. Wittmann jest jedynym dostawcą na rynku, który jest w stanie zaoferować kompletne rozwiązania obejmujące cały proces produkcji metodą formowania wtryskowego, od przygotowania i dostawy surowców, po formowanie wtryskowe, automatyzację i kontrolę temperatury formy, recykling w linii produkcyjnej i digitalizację. Tomaz dos Santos wykorzystuje tę przewagę. Cały sprzęt peryferyjny służący do suszenia, transportu i dozowania granulatu tworzywa sztucznego pochodzi od firmy Wittmann, podobnie jak roboty liniowe służące do wyjmowania z form i umieszczania elementów formowanych wtryskowo. Automatyzacja staje się coraz ważniejsza dla firmy Thomriss ze względu na rosnące wymagania dotyczące jakości i wydajności.
PET w coraz większej liczbie zastosowań
- Wittmann jest dla nas partnerem rozwojowym - podkreśla dos Santos. - Kiedy pojawiają się nowe wyzwania, wspólnie opracowujemy rozwiązanie. Mogę polegać na kolegach z Battenfeld Cássio i Marcosie, że zawsze przygotują dla nas najlepsze możliwe rozwiązanie.
Przykładem współpracy mogą być zakrętki do butelek z kroplomierzem i zintegrowaną pipetą, które są wykonane z dwóch różnych materiałów. Do wykonania kopułki elastycznej wyko-rzystano TPE, a mocowanie śrubowe wykonano z polipropylenu. Oba komponenty są wytwarzane w formach wielogniazdowych i montowane bezpośrednio w fabryce, zaraz po formowaniu wtryskowym. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych testów, obaj partnerzy ds. rozwoju wspólnie wybrali materiały i zoptymalizowali proces. - Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy bardzo elastyczni i opłacalni - mówi dos Santos.
Zawsze, gdy pozwala na to wymagana funkcjonalność, firma Thomriss stosuje strategię ściśle monomateriałową. - Nasi klienci zwracają dużą uwagę na zrównoważony rozwój. W sektorze kosmetycznym zrównoważony rozwój opakowań jest ważnym kryterium zakupu - mówi dos Santos.
Właśnie z tego powodu stosunkowo nowy materiał firmy Thomriss szybko znajduje swoje miejsce w portfolio produktów: PET. - PET ma wiele zalet. Opakowania wykonane z PET charakteryzują się przezroczystością, wysoką sztywnością i trwałością. Dla nas jednak recykling jest kluczowy. Istnieje już zamknięty cykl dla tego materiału. Projektujemy coraz więcej opakowań z PET, a również wybieramy technologię PET w zastosowaniach do opakowań dużej objętości.Wśród produktów leżących przed nami na stole konferencyjnym znajdziemy kilka przykładów innowacyjnych opakowań kosmetycznych wykonanych z tworzywa PET oraz z przetworzonego tworzywa PET.Nowy centralny system zwiększa wydajność w obsłudze materiałów
Nowoczesna fabryka w Lençóis Paulista oferuje 16 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Produkcja jest ciągle rozszerzana i unowocześniana. Wittmann wkrótce zainstaluje w tym zakładzie nowy, duży centralny system suszenia i podawania granulatu. Inwestycja ta przyczyni się również do dalszego zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju firmy.
Tomaz dos Santos ma wiele planów na przyszłość a jego rodzina stara się trzymać razem. Drugie pokolenie przedsiębiorców, córka i syn, są już na dobrej drodze do sukcesu.