
Wspólnym wysiłkiem obydwu podmiotów udało się stworzyć organiczne katalizatory dające możliwość odwrócenia procesu polimeryzacji, co sprawia że monomery wracają do swojego stanu pierwotnego. Odkrycie może być pomocne choćby w tym, by 13 mld tworzywowych butelek, trafiających rocznie na wysypiska na całym świecie, podlegało łatwiejszemu recyklingowi.
Nowe katalizatory powstały nieco przypadkowo. Pierwotnie chciano stworzyć ulepszone polimery, które miały być używane w budowie czipów komputerowych. Tymczasem powstał katalizator, który pozwala przetworzyć polimer z butelek PET w tworzywo nadające się do powtórnego wykorzystania właśnie w produkcji butelek PET. Innymi słowy z butelkowego PET będzie można znów wytworzyć butelki PET. Dotychczas tworzywo to można było co oczywiste odzyskać, ale w postaci polimeru, którego nie dało się już ponownie wykorzystać do produkcji takich samych butelek PET. Dlatego syntetyk z odzysku wykorzystywano głównie do produkcji przędzy, poliestrów. Powstają z niego choćby sportowe koszulki.
Nowy katalizator działa w roztworze glikolu polietylenowego. Pozwala przetworzyć PET już w temperaturze 75 st. C. PET powstaje z połączenia poliestrów kwasu tereftalowego oraz glikolu polietylenowego właśnie.
Pocięte butelki, przeznaczone do przetworzenia, umieszczane są w roztworze zawierającym katalizator, podgrzewanym do temperatury wymaganej parametrami procesu. W tym czasie pod wpływem obecności glikolu polietylenowego i pod wpływem katalizatora dochodzi do łączenia się cząstek estrowych z glikolem i powstaje syntetyk o identycznych właściwościach jak tworzywo, które budowało wcześniej poddane przetworzeniu PET.