Zapotrzebowanie na recyklaty klasy spożywczej osiągnie 1,6 mln ton w 2029 roku

Zapotrzebowanie na recyklaty…

W 2024 roku globalne zużycie opakowań z recyklatu dopuszczonego do kontaktu z żywnością wyniosło 1,0 mln ton – wynika z najnowszego raportu firmy Smithers „The Future of PCR for Food-grade Applications to 2029”.

Rosnące zapotrzebowanie ze strony marek spożywczych i napojowych przyczyniło się do wzrostu rynku w tempie przekraczającym 9% rocznie od 2019 roku. W latach 2024–2029 prognozowana jest średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) na poziomie 9,2%, co przełoży się na zużycie 1,6 mln ton recyklatów w 2029 roku.

Taki wzrost popytu będzie wspierał inwestycje w linie recyklingu mechanicznego i chemicznego (zaawansowanego), nowoczesne systemy sortowania oraz systemy zwrotu opakowań – wszystko po to, by zbliżyć się do prawdziwie cyrkularnej gospodarki tworzywami sztucznymi.

Rynek recyklatów klasy spożywczej zdominowany jest przez jeden polimer – politereftalan etylenu (PET). W 2024 roku globalne zużycie recyklatu PET wyniosło 786 100 ton, co stanowiło 76,3% całego rynku. Popularność PET wynika z jego łatwości przetwarzania i skuteczności usuwania zanieczyszczeń w konwencjonalnych liniach recyklingu mechanicznego, a także z dobrej dostępności surowca wejściowego. PET będzie również najszybciej rosnącym segmentem w najbliższych pięciu latach.

W przypadku innych tworzyw dopuszczonych do kontaktu z żywnością – takich jak polietylen (PE) czy polipropylen (PP) – rozwój będzie wolniejszy ze względu na trudności w sortowaniu i dekontaminacji przy użyciu technologii recyklingu mechanicznego.

Europa odpowiada obecnie za 65,4% sprzedaży recyklatów spożywczych pod względem wolumenu i pozostanie największym rynkiem tego typu materiałów. Nowe cele wprowadzone w ramach rozporządzenia PPWR na lata 2025 i 2040 przyczynią się do dalszego wzrostu popytu. Szacuje się, że do 2029 roku Europa będzie zużywać 1 mln ton recyklatów klasy spożywczej.

Inne rynki wzrostu to region Azji i Pacyfiku – zwłaszcza kraje, które wprowadziły stosowne regulacje, takie jak Australia, Japonia czy Korea Południowa.

Najważniejszym sektorem zastosowań opakowań z recyklatów klasy spożywczej są napoje – w 2024 roku odpowiadały one za 46% globalnej konsumpcji. Głównym zastosowaniem są butelki PET. Średnie zużycie recyklatów w opakowaniach napojowych wyniosło 10% rocznie w latach 2019–2024, a w kolejnych latach prognozowany jest nieco niższy wzrost. Drugim co do wielkości segmentem są opakowania na żywność – tacki i inne sztywne pojemniki – które w 2024 roku stanowiły 34% globalnego zużycia.


globalfood-gradepcrpackagingconsumption


Czytaj więcej:
Recykling 1144