Innowacyjne wykorzystanie zielonego polietylenu brazylijskiego koncernu Braskem.
Jeszcze nie tak dawno temu Polacy ekscytowali się wykończeniem nowych stadionów na Euro 2012. Przy budowie obiektów wykorzystywano tworzywa sztuczne, w tym poliamidy przeznaczone do tworzenia siedzisk. Wielka impreza piłkarska dobiegła końca, a kolejna odbędzie się za dwa lata w Brazylii. Tym razem będą to już Mistrzostwa Świata. I tak jak Polacy kilkanaście miesięcy temu, tak i teraz Brazylijczycy pracują nad swoimi stadionami.
Jedną z aren mundialu za dwa lata będzie legendarny stadion Morumbi w Sao Paulo. Mogąca pomieścić prawie 70 tys. widzów arena wyposażona będzie w siedzenia wykonane z polietylenu z naturalnych surowców. Dostawcą materiału będzie brazylijski koncern Braskem.
Dwa lata temu został on pierwszym na świecie producentem polietylenu wysokiej gęstości i liniowego polietylenu niskiej gęstości ze źródeł odnawialnych. Etanol używany do jego wytwarzania pochodzi z miejscowych upraw trzciny cukrowej. Udział odnawialnego materiału w produkcie może osiągnąć nawet 100 proc., w zależności od aplikacji. Każda wyprodukowana tona zielonego polietylenu wiąże nawet 2,5 tony dwutlenku węgla zawartego w atmosferze, przyczyniając się do redukcji gazów cieplarnianych. Inną zaletą zielonego tworzywa jest możliwość jego całkowitego odzysku przy użyciu powszechnie dostępnych metod.