W ten sposób firma ARBURG we właściwym momencie dotarła do grupy docelowej, złożonej z przedstawicieli branży przemysłowej produkcji addytywnej, aby zaprezentować system freeformer.
Eksperci firmy ARBURG ciągle w akcji
- Na naszym stoisku kotłowało się czasem jak w ulu. Powiększony w stosunku do minionego roku zespół obsługujący miał cały czas ręce pełne roboty i prowadził liczne, a przy tym także interesujące rozmowy na tematy branżowe - wyraził zadowolenie z odbioru przez publiczność fachową Eberhard Lutz, dyrektor wydziału freeformer w firmie ARBURG.- Na targach formnext docieramy do zupełnie innej publiczności niż na targach związanych z technologią wtrysku. Dodatkowo zwiększył się też międzynarodowy wymiar tych targów. Wielu gości przyjechało z krajów sąsiadujących z Niemcami, a także z Europy Wschodniej i z Azji. To wszytko ważne rynki dla firmy ARBURG.
Nowa koncepcja stoiska przyciąga specjalistów
Stanowiska interaktywne i elementy funkcyjne z możliwością dotknięcia sprawiły, że nowa koncepcja stoiska na targach formtext stała się prawdziwym magnesem przyciągającym gości.- Na liczącej 150 m² powierzchni wystawienniczej po raz pierwszy mieliśmy oprócz dwóch egzemplarzy maszyn freeformer i ośmiu monitorów z informacjami na temat technologii APF również cztery stacje interaktywne, na których można było wziąć do ręki dwanaście prawdziwych elementów i samodzielnie przekonać się o ich funkcjonalności i jakości. Ponadto w dwóch oświetlonych regałach ściennych można było zobaczyć kolejnych 40 elementów funkcyjnych z kwalifikowanego granulatu standardowego, wyprodukowanych addytywnie. To skłoniło wielu gości do intensywniejszych rozmów z naszymi ekspertami - podsumował dr Christoph Schumacher, kierownik działu marketingu i komunikacji wewnątrzzakładowej w ARBURG.
System freeformer
Maszyna freeformer służy do produkcji addytywnej funkcjonalnych elementów pojedynczych lub małoseryjnych ze sprawdzonych granulatów standardowych. System swobodnego formowania tworzyw sztucznych ARBURG łączy w sobie nie tylko różne funkcje i technologię wielokomponentową, ale także pozwala na indywidualizację produkcji wielkoseryjnej.Maszyna jest wyposażona standardowo w dwie jednostki dozujące. Dzięki temu możliwe jest łączenie różnych materiałów i tworzenie złożonych kształtów, takich jak np. elementy wielokolorowe, o określonej strukturze lub złożone z twardego i miękkiego tworzywa.
W komorze roboczej maszyny zmieszczą się części o wielkości do 190 x 135 x 250 mm. Obydwa materiały dozowane są po kolei w jednej warstwie. W przypadku złożonych kształtów drugi komponent może zostać zastosowany do budowy konstrukcji nośnych rozpuszczalnych w wodzie, które mogą zostać łatwo usunięte w kąpieli wodnej.
W przemysłowej produkcji addytywnej maszyna freeformer umożliwia zastosowanie sprawdzonych, wybranych materiałów oraz integrację dodatkowych funkcji i wyeliminowanie kolejnych etapów montażu. Warunki do produkcji wysokiej jakości komponentów z dodatkowymi funkcjami zostają stworzone już w fazie konstrukcji. W tej fazie ważna jest np. budowa poszczególnych warstw gotowych do produkcji. Maszyna freeformer umożliwia tworzenie kształtów, które w zwykłych wtryskarkach nie mogą zostać usunięte z formy wtryskowej.
Połączenie formowania wtryskowego i produkcji addytywnej pozwala na zindywidualizowane wytwarzanie części wielkoseryjnych o wybranej geometrii 3D. Połączenie metod jest odbierane z zainteresowaniem również w branży techniki medycznej, gdyż umożliwia np. dokładne dopasowanie implantu do potrzeb pacjenta.
JL
na podst. materiałów ARBURG