rPET w produkcji cienkościennych opakowań

rPET w produkcji cienkościennych…

Holenderska firma Intopack, we współpracy z Engel, wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie opakowań spożywczych z recyklatu PET (rPET). Kluczową rolę w tym procesie odgrywa maszyna wtryskowa Engel e-speed, która umożliwia produkcję cienkościennych opakowań z rPET, spełniając wymogi Europejskiego Paktu Plastikowego, zakładającego 30% recyklatu w opakowaniach do 2025 r.

Podczas gdy pochodzące z recyklingu poliolefiny i polistyren nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako materiały do kontaktu z żywnością, PET daje już taką możliwość.

Intopack przystosował niedawno wtryskarkę Engel e-speed do produkcji cienkościennych opakowań z rPET. - Ta maszyna działa już w naszym zakładzie - mówi Jeroen Langenberg, dyrektor zarządzający Intopack. Langenberg podkreśla, że sprzedawcy detaliczni coraz częściej pytają o rPET jako kluczowy element ich strategii zrównoważonego rozwoju.

Jednym z pierwszych klientów opakowań rPET jest skandynawski producent żywności, który zamierza wprowadzić na rynek sałatki i pasty do smarowania w nowych opakowaniach. - Wkrótce wprowadzimy to na rynek - mówi Langenberg.

engel-reportage-intopack-2a

Wykorzystanie maszyny e-speed Engel

W przeszłości polipropylen (PP) był głównym materiałem Intopack do produkcji opakowań cienkościennych, ponieważ PET nie był wcześniej opłacalny do takich zastosowań. PET był używany głównie do grubościennych komponentów, takich jak preformy butelek. Jednak maszyna e-speed firmy Engel zmieniła tę sytuację, umożliwiając produkcję cienkościennych opakowań rPET bezpośrednio metodą formowania wtryskowego. Jej serwohydrauliczny napęd wtrysku umożliwia wtrysk z prędkością do 1400 mm/s przy ciśnieniu sięgającym 2600 barów, co jest niezbędne do produkcji cienkościennych elementów o tak wymagającym stosunku grubości ścianki do ścieżki przepływu.

Wykorzystywany przez Intopack rPET pochodzi z recyklingu butelek po napojach przetwarzanych w zakładach Alpla, co zapewnia stałe dostawy materiału nadającego się do kontaktu z żywnością.

IML i opakowania gotowe do użycia

Maszyna Engel e-speed umożliwia dopasowanie istniejących form PP do rPET, wymagając jedynie niewielkich przeróbek. - Główną różnicą jest większa prędkość wtrysku i wyższe temperatury przetwarzania - mówi Langenberg. rPET wymaga temperatury około 300°C i mniejszych jednostek plastyfikujących, ponieważ pozostawiony w cylindrze ulega szybszej degradacji niż PP. System iQ weight control w maszynie e-speed zapewnia stałą jakość, dostosowując parametry wtrysku w czasie rzeczywistym do zmiennej lepkości tworzywa rPET.

engel-reportage-intopack-1a

Intopack łączy formowanie wtryskowe cienkościenne z etykietowaniem w formie (IML) w celu tworzenia opakowań gotowych do użycia. Pojemniki rPET są wyposażone w polipropylenowe etykiety, które można łatwo oddzielić podczas recyklingu, dzięki czemu zarówno opakowanie jak i etykiety nadają się w 100% do recyklingu.

Doskonałe właściwości rPET

rPET oferuje przewagę nad PP, szczególnie w zastosowaniach z zimnym wypełnieniem, takich jak sałatki i produkty mleczne. Ma 15 razy lepsze właściwości bariery tlenowej, co pomaga wydłużyć okres przydatności do spożycia. Intopack bada zastosowanie warstwy EVOH, aby jeszcze bardziej poprawić te właściwości, wykorzystując etykiety opracowane przez Alpla, które wytrzymują wysokie ciśnienie przetwarzania rPET.