Europejscy przetwórcy odpowiadają na Zieloną Księgę
Wiadomości

Plastech
8 lip 2013, 0:00 Plastech

Ignorancja czy brak wiedzy? Prezentujemy tekst nadesłany przez firmę Ecoplastic Technologies. Europejscy przetwórcy odpowiadają na Zieloną Księgę czytaj>>

świadomy
9 lip 2013, 16:06 *.124.176.130

Ciężko nazwać ochroną środowiska dosłowne 'rozdrabnianie' tworzywa. Na dodatek w warunkach beztlenowych oraz bez udziału światła słonecznego i tak nie zachodzi proces oksybiodegradacji. Co więcej, dodatki oksybiodegradowalne zawierają metale ciężkie, które przyjazne na pewno nie są.

Stworzenie metodologii przez ASTM niczego nie dowodzi poza samym faktem chęci uzyskania miarodajnych wyników (gdzie nawet nie ma mowy o wyniku pozytywnym lub nie). Bardziej sensownym jest testowanie wg ASTM D5511, ale temu już dodatki typu okso- nie podlegają, ponieważ nie ulegają rozkładowi w środowisku beztlenowym.

Szczerze mówiąc to trzymam kciuki za EuPC i mam nadzieję, że uda się wreszcie uświadomić producentom bezsens stosowania tego typu środków, które stały się popularne wyłącznie za sprawą silnego lobbingu.

Przedstawiona w artykule powyżej lista krajów, w dużej mierze rozwijających się, zdaje się tylko potwierdzać słuszność założonej przeze mnie tezy. Dziwnym trafem nie ma na niej żadnego kraju liczącego się w światowym rynku tworzyw, jak np. Wielka Brytania, będąca siedzibą Symphony Environmental - producenta d2w.

Każdy chce zarobić, ale bez przesady..

Intentio
9 paź 2013, 13:42 *.244.230.6

Oksybiodegadacja jest swojego rodzaju wyjściem w przypadku gdy odpady dostaną się do środowiska. Oczywiście można podważać ich słuszność ze względu na wymagany dostęp do światła (choć prosze spojrzeć na artykuł https://www.plastech.pl/wiadomosci/Ostra-krytyka-projektu-zakazu-stosowania-tworzyw-oksybiodegradowalnych,n7897 i fragment:

"w ciągu 24 miesięcy biodegradacja w glebie zachodzi w 91 proc."
do tego są normy BSi (8472), ASTM D6954 (USA), and AFNOR Accord T51 - 808 (Francja). Nie tylko światło? (proszę poprawić jeśli się mylę). Prosze też zwrócić uwagę że norm powstało kilka a odpady nie "rozdrabiają się" tylko biodegradują.

Używa Pan tu pojęć wyjętych ze stowarzyszenia European Bioplastics, które nie chce i nie może się zgodzić, że produkty oksy faktycznie biodegradują.

Co do wypominania o krajach liczących się w rynku tworzyw...tu mogłaby być osobna rozmowa. Proszę pamiętać że wśród tych niedocenionych przez Pana krajów jest również Brazylia - który jest jednym z 4 głównych potentatów do przerwania hegemonii g6. Jeszcze 20 lat temu śmiano się z jej inflacji, teraz ujmuje się jako jednego z krajów tzw BRIC. Dlaczego zatem UK nie ma NAKAZU stosowania tworzyw oksy? Może ze względu na bliskość Niemiec i działaczy EB? Proszę pamiętać że nawet taka Francja od samego początku nie chciała zjednoczenia Niemiec, chyba że miałaby wspólną z nimi walutą. Obawa przed dominacją gospodarczą Niemiec?


Ramones
9 paź 2013, 19:32 Ramones

A d....a prawda --po cholere sie ladowac w bioksy itp.g....o !!A skladowac to na jednym wysypisku badz kilku w Polsce i chronic przed sloncem !!A skladowac wszystkie polimery razem ,ktore nie da sie w obecnych warunkach odzyskac i przykryc je "piachem" !!ZA 30 lat przyjedzie kopara na takie skladowisko a wrzuci to na linie i wszystkie tworzywa w takiej albo innej postaci odzyskamy!Takie skladowisko bedzie kupa kasy tylko Ci zielonie tego nigdy nie zkumaja --a jakie dostanie sie do gleby ?? --debilizm czysta demagogia !!Smiac mi sie chce jak marnujemy surowiec ,ktory za 30 lat bedzie do odzyskania --ehhhhhh i przyniesie kase !!