Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka
Wytłaczanie
Serdecznie dziękuję za wszystkie informacje i sprawdzenia.
Jak sytuacja bd się rozwijać to bd informował :)
Witam. Uważam że na PVC profil jest do zrobienia potrzebny jest jedna ślimak o stopniu sprężania max 2, można się obyć bez odgazowania. W załączniku głowica do powlekania profilu 40/60 grubość ścianki 1mm tworzywo PVC o twardości 92 sha. Łączny przekrój wytłaczanego tworzywa 200mm2, prędkość powlekania 2mb/min inie była to maksymalna wydajność wytłaczarki. Wytłaczarka Metl-Chem Fi 60.
Pozdrawiam
Iebm #(on) napisał:rozwiń+Eraera7805 #(on) napisał:Serdeczne dzięki za odpowiedź.
Nie mam dużego doświadczenia więc z góry przepraszam jeśli będę zadawał idiotyczne pytania. No za bardzo nie znają, ponieważ my u nich zamawiamy formy, byłaby to pierwsza głowica którą byśmy u nich zamówili, lecz dana narzędziownia wykonuje głowice dla innych firm. Stwierdzili że się nie da tylko na podstawie średnicy ślimaka.
Tutaj w grę wchodzi odpowiednie zaprojektowanie głowicy czy zmiana układu plastyfikującego, aby było wymagane ciśnienie?`
A może inny materiał byłby bardziej odpowiedni?Nie wyobrażasz sobie ile po wielu latach w branży zadaję głupich pytań :) jest zbyt duża aby wszystko ogarnąc.
1. Po pierwsze :. O cisnieniu które ma decydujący wpływ na jakość wytłaczanego profilu wpływ ma geometria ślimaka i konstrukcja głowicy . Detal niewątpliwie jest trudny ze względu na grubość ściany . Tu tkwi główny problem. Drobna nierówność z powodu róznic w przepływie materiału i profil sie po prostu bardzo odkształci. Zapytam : czy można pogrubić ścianę - to klucz do sukcesu
2. Jeżeli nie można zmienić grubości , to przemyślałbym zastosowanie taniego materiału konstrukcyjnego - PVC . Tym bardziej że jeżeli kształt docelowy ma być jak na rysunku , to PP raczej niezbyt rokuje jeżeli chdzi o stabilność kształtu
ścianki to klucz a temperatury jakie stosujesz? twardość materiału po wytłoczeniu tu bedzie problem
Bronio #(on) napisał:rozwiń+Piotrzawadzinski #(on) napisał:Witam. Uważam że na PVC profil jest do zrobienia potrzebny jest jedna ślimak o stopniu sprężania max 2, można się obyć bez odgazowania. W załączniku głowica do powlekania profilu 40/60 grubość ścianki 1mm tworzywo PVC o twardości 92 sha. Łączny przekrój wytłaczanego tworzywa 200mm2, prędkość powlekania 2mb/min inie była to maksymalna wydajność wytłaczarki. Wytłaczarka Metl-Chem Fi 60.
Pozdrawiam
Witam Panie Piotrze,
Przypuszczam, że twardość 92*Sh dotyczy skali A ? Jeżeli tak, to jest to zmiękczone PVC. Moje pytanie: czy jest jakiś współczynnik ( przelicznik ) na skalę D ? Czy np 92*ShA = 45*ShD. Konstrukcyjne twarde PVC ma 80 - 82*ShD. Szukam w internecie ale nigdzie nie mogę znaleść przelicznika pomiędzy skalą A a skalą D. Może ktoś z Kolegów mi podpowie :)
Pozdrawiam
Marek
Witam,
do przeliczania twardości materiałów z skali Shore'a D do skali Shore'a A można wykorzystać odpowiednie tablice/tabele takie jak ta w linku poniżej:
Pozdrawiam
Witam. Twardość 92 sh w skali A, takie były bowiem wymagania odbiorcy. Nie sądzę aby były większe problemy z twardszym tworzywem. Wykonywałem formowniki i kalibratory próżniowe do podobnych profili na PVC konstrukcyjne. Podstawowy problem tkwi w geometrii ślimaka.
Pozdrawiam