Grzanie zespołu uplastyczniania
Wtryskiwanie
Dziękuję Iebm, trochę bagatelizowałem rolę grzałek.
Myślałem, że grzałki dostarczają niewiele ciepła do tworzywa. Że pełnią raczej rolę izolatora, nie pozwalając tworzywie ogrzanemu w wyniku tarcia tracić swojego ciepła. Jednak zły przykład podałem z cyklem 10 sekundowym. W przypadku takiego cyklu niewiele tworzywa mamy do ogrzania i w związku z niewielką jego masą jest ono w stanie pochłonąć szybko ciepło.
Szczeliny między rdzeniem ślimaka a cylindrem są niewielkie, a zatem promieniowanie cieplne przenika całe tworzywo. Myślałem, że są duże.
Co do bezwładności ciekłego tworzywa, to ma ono ją wystarczająco dużą żeby wirowało dalej wewnątrz cylindra nawet po zakończonym uplastycznianiu i oczekiwaniu na wtrysk.
Od strony fizycznej mam takie jeszcze pytanie:
Otóż pozbywając się przypaleń obniżamy prędkość wtrysku o przypuśćmy 10 jednostek. Jest to zmiana niewielka. W ten sposób regulujemy tylko prędkość przesuwu ślimaka do przodu. W rzeczywistości jednak mamy na celu obniżenie prędkości przepływu tworzywa przez dyszę i dalszego jego rozprowadzania w formie. Moje pytanie: Czy prędkość przepływu tworzywa przez dyszę można obliczyć przez podzielenie pola powierzchni przekroju cylindra przez pole powierzchni przekroju dyszy i następnie pomnożenie tego wyniku przez naszą zadaną prędkość przesuwu cylindra? Czy ta moja kalkulacja ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?
1. Po dekompresji ruch tworzywa ustaje .
2. Przyznam że nie rozumiem Pana kalkulacji dot. prędkości przepływu tworzywa. Jeżeli obniżenie prędkości wtrysku eliminuje przypalenia , a detal jest dobry , to znaczy że ten ruch z obniżeniem predkości by wyeliminować przypalenia był dobry, Ale UWAGA : to wynika przede wszystkim z roli przewężek , które pełnią również funkcję zaworów dławiących , czyli regulatorów prędkości wpływającego tworzywa do gniazda . Dlatego przekrój i średnica przewęzek odgrywa tu decydującą rolę .
3 Zalecam przeczytanie działu 7.1.2.1 - strony 148 - 160 w książce H. Zawistowskiego i Frankla : KONSTRUKCJA FORM WTRYSKOWYCH