Moment dokręcania formy do stołu wtryskarki
Formy
Witam.
Proszę o pomoc. Jak w temacie, cy jest jakiś wzór żeby policzyć moment dokręcania łap mocujących formę do stołu wtryskarki? Proszę o wskazówki.
Pozdrawiam
siemalysy
nie bardzo rozumiem co oznacza moment dokręcania formy do stołu wtryskarki?
forma i tak wspiera się po obu stronach na pierścieniach,
a klemy muszą być na tyle dokręcone żeby się nie obluzowały, a jednocześnie żeby nie zerwać gwintów
Kk111222 napisał:
ja dokręcam zawsze na oko. i jeszcze nigdy mi żadna nie spadła w trakcie pracy
"Na oko", a więc niepoprawnie. Raz jest zbyt dociągnięta, raz za luźna i w dodatku cały czas pracuje podczas zamykania i otwierania. Z własnego doświadczenia wiem co takie "różne" dokręcanie powoduje - żmudne rozwiercanie gwintów.
Pozdrawiam
Zgadzam się z Spl_lodz ale sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Siły i momenty dokręcania zależą nie tylko od wielkości gwintu ale również od współczynnika tarcia łba sruby oraz od gatunku stali, i tak np. dla gwintu M16 i tarcia 0,10
stal 6,9 to 144 Nm
stal 8,8 to 170 Nm
stal 10,9 to 240 Nm
stal 12,9 to 285 Nm
dla gwintu M16 i tarcia 0,14
stal 6,9 to 179 Nm
stal 8,8 to 210 Nm
stal 10,9 to 300 Nm
stal 12,9 to 360 Nm
dla gwintu M16 i tarcia 0,16
stal 6,9 to 194 Nm
stal 8,8 to 230 Nm
stal 10,9 to 325 Nm
stal 12,9 to 385 Nm
Dane wg VDI 2230
Jak widzicie sami odpowiedz na pytanie nie jest tak prosta jak by się wydawało.
Juz raz widziałem forme która spadła z wtryskarki, a operator dojeżdzał agregatem na otwartej formie (czego nie powinno sie czynić), wiec zachecam do uzywania klucza dynamometrycznego.
Jednego nie rozumiem a chciałbym po prostu zrozumieć, czy STÓŁ wtryskarki oznacza obrotówkę?? Czyli wtryskarkę obrotową albo maszynę o zamknięciu dwóch płyt matrycowych no chyba tak albo już EXTRA zacofany jestem. Krótka instrukcja - do stołówki lub kuchni, wcinasz śledzika lub jogurcik, zapierasz się o maszynę i dokręcasz śruby o głębokości powyżej 12mm w głąb do oporu bez użycia jakich kolwiek rurek przedłużających. JAKI kur... klucz dynamometryczny?? w jakiej reklamie wy to widzieliście??
SPL-lodz i drugi kolega mają racje , obowiązuje nas konkretna siła z jaką należy dokręcic sruby mocujące klemy . Mała tego , wazna jest równoleglość klemy do stołu . ALE-uwaga ! rację ma jeden z kolegów , że cięzar strony matrycowej i stemplowej spoczywa na styku pierścienia ustalającego i otworu w płycie. Zatem - jezeli nie dojężdzasz agregatem na otwartej formie do strony matrycowej , to jej nie zerwiesz . Ale STEMPLOWA - tu jest gorzej , bo wypychasz zderzakiem często kilkakrotnie z dość dużą siłą . Stąd lepiej posłuchac kolegów z kluczem dynanometrycznym w ręku
Dobrze Ibem Zgodzę się ALLEEE tylko wypadku form naprawdę gabarytowych... . Da się wyliczyć ile nawet gwintu ma wejść do wysokości formy lub słuchać się ustalonych norm ale nie wyobrażam sobie żebym zakładał formę np. 50 kilo z kluczem dynamometrycznym np. jedno gniazdowej NOOO chyba ze podejdę z kluczem dynamometrycznym i Bendę dokręcał śrubę patrząc ze stal 8.8 musi być dokręcony m 16 na 170NM łapiąc za 2 minimetry i tylko obserwować jak gwint zanika, DO TEGO zmierzałem Ibem, a za nie jasności przepraszam.