Moment dokręcania formy do stołu wtryskarki
Formy
Przenosisz siłę docisku klemy jeżeli strona przeciwna od tej której trzyma się formy jest wyżej. Stabilnie trzyma przy większej sile docisku. Czyli nie polecam montowania idealnie równego do równo ległości z płytą. Mówiąc 0,4 miałem namyśli wartość minimalną, można na oko aby nie równolegle, no i broń boże poniżej. Moją tezę można udowodnić dociskając blaszkę mosiężną miedzy klemą a płytą formy i zostawić na jedną produkcje chociaż jedną klemę i później wgniecenie zmierzyć mikrometrem w tym celu POLECAM KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY aby odpowiednio docisnąć klemę.
No to wbiłęs mi klina, zawsze byłem słaby z geometrii.
Ciśnienie nacisku = siła nacisku/pole powierzchni nacisku. jeżeli tak, to siła nacisku = pole powierzchni x ciśnienie. Zawsze myślałem że w związku z tym wzorem istotna jest wielkość siły nacisku , czyli siły dociskania płyty mocującej do stołu wtryskarki , niż wielkość ciśnienia na linii prostej styku nierównoległej klemy do stołu. No ciekawe , co koledzy zdecydują , zadałeś mi powtarzam klina
Z samozwańczymi "fachowcami", wyznawcami Sekty Klucza Dynamometrycznego zawsze są problemy.
Ślepa wiara w "klucz dynamo", może się skończyć tak samo źle, jak za słabo ("na słowo honoru") dokręcone śrubki (lub dowalane "na chama" z kilkumetrowymi przedłużkami).
W praktyce wystarczy zdrowy rozsądek, doświadczenie (tu trzeba kilka śrubek w życiu ukręcić) i tzw. "wyczucie", a żadna forma wam nie spadnie z maszyny.
Jak już wspomniano, sprawa nie jest taka prosta.
Siła docisku śruby przy danym momencie dokręcenia, zależy od materiału śruby (i przedmiotu w który jest ona wkręcana), rozmiaru i typu gwintu (normalny, drobnozwojny), ale też (o czym "fachowcy" nagminnie zapominają) od jego stanu (nowy i gładki, czy używany z "zadziorami", suchy, czy nasmarowany - czym i jak mocno, a posmarowany jest tylko gwint, czy powierzchnia tarcia łba śruby o podkładkę również?), różnice w tak uzyskanym docisku śrub (przy tym samym momencie) mogą być spokojnie nawet 2-3 krotne!
Tutaj klucz dynamometryczny jest zbędny (czasem szkodliwy), a wygrywa doświadczenie osoby dokręcającej takową śrubę (jak ocieka olejem, to wiadomo, że trzeba kręcić "z czuciem", jak jest sucha i zardzewiała, to wiesz, że walczysz z przełamaniem tego brudu, aby dokręcić dobrze, trzeba będzie w to włożyć więcej wysiłku).
Filmik wyjaśniający zagadnienie: YouTube