Prędkość dekompresji
Wtryskiwanie

Tomek0x57
12 sty 2015, 10:04 Tomek0x57

Witam,
ostatnio zwrócił moją uwagę parametr prędkości dekompresji. Przy ustawianiu procesu jakoś nigdy z niej nie korzystałem. No ale skoro jest, to można zapewne coś dzięki temu zyskać.

Uświadomiłem sobie także, że niewiele wiem ogólnie o dekompresji, no a gdybym wiedział więcej to może kiedyś mi się to przyda. Napiszę może co wiem, a jeśli ktoś coś ma do dodania to będę wdzięczny.

Dekompresja przed

  • Stosuję ją w przypadkach, gdy pracuję z dyszą zamykaną na agregacie. Ma za zadanie "wyciągnąć" tworzywa z miejsca gdzie jest zamek, tak żeby w momencie jego zamykania nie wpychało mi tworzywa do formy.
  • Bawiłem się trochę dekompresją przed, gdy mam formę zimnokanałową, a miałem problem z zostawaniem wlewka.

Dekompresja po
  • Gdy po otwarciu formy tworzywo mi się wylewa z dyszy lub mam zbyt duży punkt wtrysku to zwiększam drogę dekompresji (rozładowuję ciśnienie tworzywa).
  • Gdy pali mi detale to zmniejszam drogę dekompresji (gdy zbyt duża to wciąga mi powietrze do cylindra, a ono w momencie wtrysku pali detal).
  • Słyszałem, że dekompresją można sobie pomóc, gdy mamy co jakiś czas niedolewy. Ma to związek z przyklejaniem się zaworu zwrotnego.
  • Zauważyłem też że przy produkcji z PS używam mniejszych dróg dekompresji (czasem i zerowej), niż gdy robię z PP.

Iebm
12 sty 2015, 21:57 Iebm

Dekompresja jest funkcją rozładowania cisnienia w cylindrze poprzez ruch posuwisty ślimaka do tyłu. W zasadzie wszystko co wypunktowałes jest ok , poza może trochę niejasnym opisem stosowania tej funkcji przed uplastycznianiem. Widzę send gdy mamy do czynienia z dyszą samozamykająca się rosnacym ciśnieniem tworzywa podczas uplastyczniania po odjeździe agregatu

Tomek0x57
12 sty 2015, 23:42 Tomek0x57

Jaki sesn ma regulacja prędkości dekompresji? Ja widzę tylko sens w jej przyśpieszaniu w celu przyśpieszenia cyklu innych zalet w regulacji tym parametrem nie wiedzę.

Iebm
13 sty 2015, 21:33 Iebm

Podzielam Twoja opinię , ale o jakim skróceniu czasu mówimy ?

Tomek0x57
14 sty 2015, 21:03 Tomek0x57

Dużo urwać się nie da. No chyba że ktoś ustawił bardzo wolną prędkość dekompresji, to wtedy można coś zyskać.
Spotkał się Pan może z sytuacją w której zmiana prędkości dekompresji dała Panu jakąś korzyść?

Iebm
14 sty 2015, 21:19 Iebm

Nie . Dekompresja ma za zadanie rozładowanie ciścienia przed zaworem zwrotnym układu plastyfikacyjnego. Na czas cyklu nie ma wpływu , bo forma otwiera się po czasie studzenia detalu. Ten czas tak naprawde decyduje o wartości czasu cyklu , każdy inny to wachania w dziesiątych czesci sekundy w 90% przypadków

Stasiekm
29 sty 2015, 11:46 Stasiekm

Witam
A czy ktoś mógłby mi pomóc i rozwinąć temat o dekompresji po dozowaniu a dokładnie cytuje ''Słyszałem, że dekompresją można sobie pomóc, gdy mamy co jakiś czas niedolewy. Ma to związek z przyklejaniem się zaworu zwrotnego." chodzi o temat przyklejania sie zaworu zwrotnego gdyż w ostatnim czasie zauważyłem również problem z poduszką na formie gorącokanałowej, który to znika po zmianie formy na inną a usuwam go za pomocą dekompresji po dozowaniu oczywiście tylko przy tej formie na której jest problem. Na innych formach niezależnie czy zimno czy gorącokanałowe poduszka jest stabilna.jaki wpływ na to moze miec dekompresja?

Iebm
30 sty 2015, 13:54 Iebm

1. Przyklejanie się zaworu zwrotnego - otóż czy to problem z końcówką czy zacinanie się tulei zawori dekompresja może czasem pomóc poprzez to że wykonuje ruch posuwisto-zwrotny , bez obrotu - ale to raczej przypadek. Nierównomierne dozowanie zazwyczaj bierze się z oblepionego ślimaka , zatkanego wlotu do cylindra. Natomiast dekompresja ma za zadanie jedno : rozładowanie cisnienia przed czołem zaworu zwrotnego i tyle .

Stasiekm
6 lut 2015, 20:14 Stasiekm

ok dzieki rozumiem. ale mam prośbę czy mógłby ktoś bardziej rozwinąć temat przyklejania się zaworu.Czym to jest spowodowane itp.

Iebm
11 lut 2015, 19:51 Iebm

Zawwór się nie przykleja , może się zacinać .