Polskie przedsiębiorstwa branży recyklingu są coraz częściej doceniane na arenie międzynarodowej. Lubelska firma Akpol otrzymała w 2022 ważne wyróżnienie -certyfikat jakości EuCertPlast na wszystkie swoje produkty. To niezwykle ważne osiągnięcie na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych.
EuCertPlast to system oceniania branży recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych wystawiany w oparciu o europejską normę EN 15343:2007, którego celem jest promowanie przyjaznego dla środowiska procesu recyklingu tworzyw sztucznych. Certyfikacja EuCertPlast umożliwia standaryzację recyklatów pokonsumpcyjnych, które spełniają ważne aspekty i normy, tj. identyfikowalność materiałów, przetwarzalność recyklatów w sposób przyjazny dla środowiska i zgodnie z wymogami prawnymi kraju Unii Europejskiej. Audyt obejmuje ocenę takich aspektów jak: oszczędność surowców i energii, ograniczenie zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminację lub ograniczenie ilość odpadów i możliwość ich ponownego użycia. Pozytywna kwalifikacja uprawnia firmy produkujące wysokiej jakości regranulat pochodzenia pokonsumenckiego do posługiwania się certyfikatem EuCertPlast przez rok. EuCertPlast to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów dla produktów ekologicznych na całym świecie.
Akpol od 2021 roku należy do prestiżowego grona polskich firm posiadających certyfikat EuCertPlast. W tym roku został on wydłużony do czerwca 2023 roku i poszerzony o wszystkie produkty Akpol. Dzięki inwestycjom w nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne linie produkcyjne, wymagający audyt europejskiego systemu certyfikacyjnego przeszły w tym roku wszystkie regranulaty produkowane w lubelskim przedsiębiorstwie - HDPE, LDPE i PP. Oznacza to, że produkowane w przedsiębiorstwie recyklaty PCR są ekologiczne, tworzone w zgodzie i troską o środowisko naturalne oraz posiadają wysokiej jakości cechy fizykochemiczne.