Firma Radpol jest krajowym liderem na rynku wyrobów termokurczliwych. Sektor ten ze względu na swoje unikalne właściwości ma przed sobą bardzo dużą przyszłość i zakłada się, że w najbliższych latach sprzedaż kierowanych tam wyrobów termokurczliwych będzie się zwiększać nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Serwis Plastech.pl przedstawia aktualną sytuację na rynku wyrobów termokurczliwych w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego.
Wyroby termokurczliwe stanowią w tej chwili podstawę w takich branżach jak elektroenergetyka oraz ciepłownictwo. Ich powodzenie bierze się z potrzeby coraz szerszego wymieniania wysłużonych, kilkudziesięcioletnich, linii ciepłowniczych oraz linii kablowych. Zdaniem ekspertów w najbliższym okresie unowocześnienia będzie wymagać 60 tys. km sieci średniego napięcia oraz ponad 236,9 tys. km sieci niskiego napięcia. W tej chwili ocenia się, że mniej niż połowa infrastruktury elektroenergetycznej wykonana jest według najnowszych standardów. Tym samym resztę należy w jak najszybszym czasie zastąpić.
Wyroby termokurczliwe zaczynają być też coraz bardziej popularne w sektorze motoryzacyjnym, w lotnictwie oraz elektronice.
Jak w tym kontekście wygląda polski rynek termokurczliwy?
Od lat niekwestionowanym liderem pozostaje na nim firma Radpol. Szczególnie mocną pozycję zdobyła w dwóch branżach: elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej. Pierwszą z branż stanowią różnego rodzaju producenci energii elektrycznej, firmy przesyłowe, zakłady energetyczne, firmy elektroinstalacyjne. Druga natomiast składa się z podmiotów zajmujących się wytwarzaniem rur preizolowanych oraz wykonawców sieci ciepłowniczych.
Szacuje się, że wartość sprzedaży wyrobów termokurczliwych w naszym kraju osiąga poziom ok. 30 mln zł rocznie.
Jeśli chodzi o branżę elektroenergetyczną, to jest ona podzielona pomiędzy jednego zdecydowanego lidera oraz kilka innych podmiotów o zbliżonych udziałach. Potentatem jest wspomniany Radpol, a za jego plecami usadowiły się takie firmy jak: Raychem, 3M, DSG-Canusa Polska Sp. z o.o, Cellpack oraz francuski Barnier i Crosstronic.
Najsilniej dominację Radpolu widać jeśli chodzi o produkcję i sprzedaż rur typu RP oraz typu RG. Są to odpowiednio rury termokurczliwe pogrubione oraz termokurczliwe grubościenne.
Ich największymi odbiorcami są przedsiębiorstwa energetyczne, czyli wszelkie elektrownie, a także zakłady i rejony energetyczne oraz firmy montażowo -wykonawcze, producenci sprzętu AGD, a także przemysł stoczniowy i telekomunikacyjny.
Spółka notuje na tym obszarze 75 proc. udziału w rynku. Jej sprzedaż warta jest ponad 2,2 mln zł rocznie. Dalsze miejsca zajmują DSGCanusa (10 proc.), Raychem oraz Cellpack (po 5 proc.).
Radpol S.A.
Producent rur do przesyłu ciepła, wody, gazu i kanalizacji oraz produktów dla energetyki.
Polska
Radwow |
Wysłany: 2013-01-10 14:41:37 Kto sponsorował ten artykuł i dlaczego to był Radpol? |
Anonymous *.8.67.183 |
Wysłany: 2013-01-11 10:20:03 Może Cię to zaskoczy, ale artykuł nie był sponsorowany przez żadną ze wspomnianych w nim firm. |