Od Nowego Roku we Francji obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz dotyczy jednorazowych kubków i talerzyków, butelek na wodę używanych w szkolnych stołówkach, mieszadełek i słomek używanych w gastronomii i w sprzedaży na wynos oraz plastikowych patyczków do uszu.
Kolejne wyroby jednorazowego użytku (np. słomki do napojów, pojemniki styropianowe, plastikowe opakowania na owoce i warzywa o masie mniejszej niż 1,5 kg) zostaną zakazane od 1 stycznia 2021 r., co ma być dalszym krokiem w kierunku rządowego celu wycofania wszystkich plastików jednorazowego użytku do 2040 r.
Jednocześnie prawo zezwala na komercyjne udostępnianie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, pod warunkiem, że są one wykonane w co najmniej 50% z materiałów biodegradowalnych.
...
Tajlandia z kolei rozpoczyna rok 2020 od zakazu używania plastikowych toreb w głównych sklepach, kontynuując rządową kampanię, której celem jest całkowity zakaz sprzedaży tworzywowych reklamówek w 2021 r.
Varawut Silpa-Archa, minister zasobów naturalnych i środowiska Tajlandii, rozpoczął Nowy Rok wizytą w jednym ze sklepów w Bangkoku, gdzie rozdawał kupującym torby wielokrotnego użytku.
- Jeszcze niedawno Tajlandia znajdowała się na szóstym miejscu wśród krajów najbardziej zanieczyszczających odpadami środowisko morskie. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy spadliśmy na 10 miejsce w tym niechlubnym rankingu - powiedział minister.
Ministerstwo zasobów naturalnych poinformowało, że kraj ograniczył w zeszłym roku zużycie plastikowych toreb o 2 miliardy sztuk, czyli około 5 765 ton, co jest efektem kampanii zachęcającej konsumentów do dobrowolnej rezygnacji z plastikowych toreb.
Do kampanii przyłączyło się już 75 członków tajlandzkiego stowarzyszenia sprzedawców detalicznych, miedzy innymi spółka CPALL, która prowadzi w Tajlandii ponad 10 000 sklepów wielobranżowych 7-Eleven, jednej z najsilniejszych globalnych marek w segmencie mniejszych sklepów.
...
Od 1 stycznia 2020 r. w sklepach w szwajcarskiej Genewie nie otrzymamy już bezpłatnej foliówki. Oprócz obowiązującego w całym kantonie zakazu bezpłatnych jednorazowych toreb plastikowych, władze Genewy wprowadziły również zakaz sprzedaży jednorazowych słomek, mieszadeł do napojów, talerzy, sztućców i kubków wykonanych z tworzyw sztucznych (w tym oksybiodegradowalnych). Sprzedającym te wyroby grozi od wczoraj grzywna w wysokości co najmniej 100 CHF.
Zakaz nie dotyczy wyrobów wykonanych z materiałów przydatnych do kompostowania, zgodnie z normą EN13432.
Zdjęcie: Le News.ch
JL