BASF Polska na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Dostęp do surowców w połączeniu z innowacyjną technologią oraz szerokim portfolio produktowym to kluczowe elementy wpływające na konkurencyjność. Wysokie koszty sprawiają, iż europejska branża chemiczna powinna koncentrować się na specjalistycznej produkcji. Silne zaplecze badawcze daje szansę na utrzymanie pozycji lidera na rynku globalnym. Wyzwaniem dla przemysłu chemicznego pozostają ceny energii i regulacje europejskie, zgodzili się uczestnicy panelu.

Innowacyjne rozwiązania chemiczne w gospodarce o obiegu zamkniętym

Przemysł chemiczny, jako jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki, pomaga w dostarczaniu zrównoważonych technologii będących odpowiedzią na wyzwania społeczno - gospodarcze. Jedną z realnych potrzeb jest zapewnienie rozwiązań pozwalających na ograniczenie ilości odpadów komunalnych w stale rozwijających się aglomeracjach miejskich. W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego firma BASF Polska wzięła udział w dyskusji o gospodarce odpadami w obiegu zamkniętym (GOZ).

Zapewnienie odpowiednich uwarunkowań prawnych powinno iść w parze z dostarczeniem optymalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zastosowanie przepisów w praktyce. Selektywna zbiórka odpadów i ich recykling to tylko etap pośredni w drodze do gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Kolejnym, nieuniknionym etapem jest m.in. powszechne wprowadzenie do gospodarki biodegradowalnych tworzyw sztucznych.

- Naszą odpowiedzią na wyzwania GOZ są innowacje. Najlepszym przykładem jest ecovio, tworzywo biodegradowalne o szerokim zastosowaniu. Mamy globalnie wiele przykładów wsparcia innowacyjnymi produktami codziennych wyborów konsumenckich czy realizacji wydarzeń masowych w formule obiegu zamkniętego. Chcąc podobne projekty realizować w Polsce, kluczowe jest budowanie zarówno świadomości konsumentów jak i partnerstwa między biznesem, a samorządami. Potrzebne jest również dalsze wsparcie w zakresie regulacji i spójnych rozwiązań systemowych - stwierdził Jarosław Muczek, Menadżer Projektów z Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska.

Biodegradowalne tworzywa sztuczne ecovio, doskonale wpisują się w zamknięty system obiegu odpadów. Zastosowane do ich produkcji surowce odnawialne sprawiają, iż rozkład następuję w całości do biomasy oraz wody. Technologia oferuje szeroki zakres produktów spełniających najsurowsze normy dotyczące kompostowania przemysłowego m.in. kompostowalne kubki, talerze, worki na śmieci, folie dla rolnictwa, a nawet kapsułki do przygotowania ulubionej kawy z ekspresu.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonują tu m.in. zakłady w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory), w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Pod koniec 2016 roku - dzięki nabyciu firmy Chemetall - BASF Polska ponownie poszerzyła zasięg. Dziś firma zatrudnia około 800 pracowników. Wartość sprzedaży BASF w Polsce za 2017 rok wyniosła 865 mln euro. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dążącą do lepszej ochrony klimatu, promującą inteligentną energię i popularyzującą edukację chemiczną. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Źródło: BASF

Czytaj więcej:
Relacja 186