Największa chemiczna firma na świecie BASF stała się Spółką Europejską. Wczoraj została wpisana do rejestru handlowego Sądu Rejonowego w niemieckim Ludwigshafen. Tym samym zakończył się proces przekształcania BASF Aktiengesellschaft w Spółkę Europejską (Societas Europaea, SE).
Zmiana oznacza, że od 14 stycznia 2008 r. firma występuje już pod nazwą BASF SE. Prowadzona w firmie procedura przekształceniowa trwała zatem niecały rok.
Przypomnijmy bowiem, że 26 kwietnia ub. roku Walne Zgormadzenie Akcjonariuszy BASF podjęło uchwałę o przekształceniu go w SE, a w połowie listopada 2007 roku zawarto z przedstawicielami pracowników wymagane w przypadku Spółki Europejskiej porozumienie, regulujące kwestie udziału pracowników w zarządzaniu.
Na początku grudnia ubiegłego roku nowo ukonstytuowana Rada Nadzorcza BASF SE powołała członków Zarządu BASF SE.
W trakcie uroczystości w Sądzie Rejonowym w Ludwigshafen, wiceprezes Zarządu BASF SE, Eggert Voscherau podziękował za dobrą współpracę wszystkim osobom uczestniczącym w wydarzeniu. - Dla firmy BASF, jej pracowniczek i pracowników dzisiejszy dzień jest historyczny. Jako pierwsze przedsiębiorstwo w naszej branży wprowadzamy w życie myśl europejską również poprzez naszą formę prawną. Jednocześnie umacniamy uczestnictwo europejskich pracobiorców w Grupie BASF i ulepszamy nasz kodeks Corporate Governance - powiedział Voscherau.
- Zmiany skutkują m.in. tym, że teraz Rada Nadzorcza BASF SE składa się z dwunastu członków: sześciu udziałowców i sześciu przedstawicieli pracowników. Kadencja pierwszej Rady Nadzorczej potrwa do Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na 2009 r. Jednocześnie przy BASF SE utworzone zostaje nowe europejskie przedstawicielstwo pracownicze: "BASF Europa Betriebsrat? (Rada Zakładowa BASF Europa). Będzie ono liczyć 23 członków z dwunastu krajów europejskich. Siedzibą BASF SE pozostaje Ludwigshafen - tłumaczy Wojciech Krzywicki, Public Relations Manager w firmie BASF Polska.
Koncern BASF jest wiodącym przedsiębiorstwem branży chemicznej na świecie. Zakres działalności firmy obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające i ochrony roślin, wysokowartościowe chemikalia oraz ropę i gaz ziemny. Firma opracowuje i wykorzystuje nowe technologie, które pozwalają jej stawić czoło przyszłym wyzwaniom i zapewniają dodatkowe szanse na rynkach.
Swój gospodarczy sukces łączy z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością. BASF zatrudnia około 95 tysięcy pracowników, w 2006 r. zanotował obroty w wysokości 52,6 miliardów euro. Jest notowany na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).